USA Swimming-National Meets                           12/8/2018 - 11:31 AM
         2018 East Speedo Winter Juniors - 12/5/2018 to 12/8/2018          
 
 Event 36  Men 4x100 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 2:55.89  12/8/2012 Bolles School Sharks
                          J Booth, C Dressel, S Condorelli, J Schooling
         Pool: P 2:45.69  2/24/2018 North Carolina State
                          R Held, J Ress, J Molacek, C Stewart
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Dynamo Swim Club-GA  'A'      3:06.72    2:59.08         40  
     1) Brooks Curry 17               2) r:0.14 Kamal Muhammad 15     
     3) r:0.14 Ian Grum 17            4) Cam Auerbach 17              
             21.47        45.19 (45.19)
        1:05.95 (20.76)     1:29.99 (44.80)
        1:51.19 (21.20)     2:14.89 (44.90)
        2:35.73 (20.84)     2:59.08 (44.19)
  2 Mason Manta Rays-OH  'B'      3:07.02    2:59.21         34  
     1) Carson Foster 17              2) r:0.22 Jake Foster 18        
     3) r:0.21 Jacob McDonald 16      4) Adam Chaney 16               
    r:+0.23  21.34        44.35 (44.35)
        1:05.51 (21.16)     1:28.96 (44.61)
        1:50.96 (22.00)     2:14.73 (45.77)
        2:35.58 (20.85)     2:59.21 (44.48)
  3 SwimMAC Carolina-NC  'A'      2:57.74    3:01.23         32  
     1) Hugh Svendsen 17              2) r:0.39 Boyd Poelke 17        
     3) r:0.32 John Walker 17         4) Charles Rothenberger 17      
    r:+0.39  21.97        45.17 (45.17)
                            1:30.69 (45.52)
        1:51.75 (21.06)     2:15.52 (44.83)
        2:37.00 (21.48)     3:01.23 (45.71)
  4 Carmel Swim Club-IN  'A'      3:06.87    3:01.98         30  
     1) Jake Mitchell 16              2) r:0.26 Alec Delong 17        
     3) r:0.17 Gus Rothrock 16        4) Wyatt Davis 17               
    r:+0.28  22.03        45.57 (45.57)
        1:07.09 (21.52)     1:30.90 (45.33)
        1:53.38 (22.48)     2:17.37 (46.47)
        2:38.64 (21.27)     3:01.98 (44.61)
  5 Enfinity Aquatic-NC  'A'      3:00.70    3:02.71         28  
     1) Preston Forst 17              2) r:0.16 Max Edwards 18        
     3) r:0.48 Thomas Hamlet 17       4) Nathan Jao 14                
    r:+0.08  21.81        45.24 (45.24)
        1:06.49 (21.25)     1:30.06 (44.82)
        1:51.04 (20.98)     2:14.77 (44.71)
        2:37.60 (22.83)     3:02.71 (47.94)
  6 SwimAtlanta-GA  'A'           3:03.52    3:03.20         26  
     1) Dillon Downing 18             2) r:0.24 Charlie Kaye 17       
     3) r:0.45 Riley Scruggs 17       4) Jack Aikins 16               
    r:+0.44  22.03        45.76 (45.76)
        1:06.98 (21.22)     1:30.63 (44.87)
        1:52.55 (21.92)     2:16.86 (46.23)
        2:38.76 (21.90)     3:03.20 (46.34)
  7 Lakeside Swim Te-KY  'A'      3:00.42    3:03.41         24  
     1) William Cole 16               2) r:0.40 Hunter Tapp 17        
     3) r:0.24 Alex Brehm 16          4) Conner Kang 17               
    r:+0.33  21.59        45.35 (45.35)
        1:06.42 (21.07)     1:29.89 (44.54)
        1:51.84 (21.95)     2:15.87 (45.98)
        2:38.16 (22.29)     3:03.41 (47.54)
  8 Michigan Lakesho-MI  'A'      3:02.70    3:04.41         22  
     1) Riley Vanmeter 17             2) r:0.40 Khadin Soto 17        
     3) r:0.15 Joey Wachter 16        4) Cam Peel 18                  
    r:+0.14  22.26        46.67 (46.67)
        1:08.93 (22.26)     1:33.98 (47.31)
        1:55.87 (21.89)     2:20.31 (46.33)
        2:41.18 (20.87)     3:04.41 (44.10)
  9 Dayton Raiders-OH  'A'        3:00.70    3:04.48         18  
     1) Jean-pierre Khouzam 16        2) r:0.30 Owen Conley 17        
     3) r:0.03 Alan Flower 17         4) Kevin Leibold 17             
    r:+0.09  22.10        45.74 (45.74)
        1:07.30 (21.56)     1:31.14 (45.40)
        1:53.40 (22.26)     2:17.98 (46.84)
        2:40.25 (22.27)     3:04.48 (46.50)
 10 Upper Dublin Aqu-MA  'A'      3:02.12    3:04.55         14  
     1) Kyle Pro 16                   2) r:0.21 TJ Yaglenski 17       
     3) r:0.26 Matthew Jensen 17      4) Jake Dimartile 16            
    r:+0.03  21.93        46.06 (46.06)
        1:08.39 (22.33)     1:33.72 (47.66)
        1:54.67 (20.95)     2:18.14 (44.42)
        2:39.90 (21.76)     3:04.55 (46.41)
 11 SwimMAC Carolina-NC  'B'      3:03.51    3:05.22         12  
     1) Josh Fletcher 18              2) r:0.39 Jackson Davis 16      
     3) r:0.13 Chase Allison 18       4) Kenneth Lowe 17              
    r:+0.33  22.32        46.47 (46.47)
        1:08.18 (21.71)     1:32.97 (46.50)
        1:55.26 (22.29)     2:19.37 (46.40)
        2:41.11 (21.74)     3:05.22 (45.85)
 12 Tennessee Aquati-SE  'A'      3:02.85    3:05.27         10  
     1) Coleman Kredich 17            2) r:0.14 Noah Salcido 18       
     3) r:0.26 Jackson Hamilton 18    4) Thomas Horne 16              
    r:+0.13  22.18        45.79 (45.79)
        1:07.51 (21.72)     1:31.50 (45.71)
        1:53.63 (22.13)     2:18.53 (47.03)
        2:40.84 (22.31)     3:05.27 (46.74)
 13 Dynamo Swim Club-GA  'B'      3:06.79    3:05.63          8  
     1) Nicholas Goudie 17            2) r:0.03 Adrian Iannamico 18   
     3) r:0.07 Andrew Simmons 15      4) Nicklas Bohn 16              
    r:+0.22  22.12        46.07 (46.07)
        1:07.92 (21.85)     1:32.42 (46.35)
        1:54.22 (21.80)     2:19.22 (46.80)
        2:41.46 (22.24)     3:05.63 (46.41)
 14 Franklin Regiona-IN  'A'      3:06.13    3:05.83          6  
     1) Mac Ratzlaff 15               2) r:0.35 Jacob Destrampe 18    
     3) r:0.04 Max Wiser 17           4) Brenden Gough 18             
    r:+0.18  22.68        47.59 (47.59)
        1:08.69 (21.10)     1:32.13 (44.54)
        1:54.02 (21.89)     2:18.93 (46.80)
        2:41.09 (22.16)     3:05.83 (46.90)
 15 North Carolina A-NC  'A'      3:06.99    3:06.13          4  
     1) Sam Hoover 15                 2) r:0.12 Kevon Lockhart 16     
     3) r:0.46 T'lez Foulkes 17       4) Duncan Charboneau 17         
    r:+0.23  21.82        45.58 (45.58)
        1:07.72 (22.14)     1:32.28 (46.70)
        1:54.39 (22.11)     2:19.21 (46.93)
        2:41.36 (22.15)     3:06.13 (46.92)
 16 Gator Swim Club-FL  'A'       3:03.61    3:06.30          2  
     1) Julian Hill 17                2) r:0.07 Trevor McGovern 17    
     3) r:0.12 Peyton Werner 18       4) Michael Challis 18           
    r:+0.25  22.24        46.45 (46.45)
        1:08.58 (22.13)     1:33.39 (46.94)
        1:54.89 (21.50)     2:18.52 (45.13)
        2:41.12 (22.60)     3:06.30 (47.78)
 17 YMCA of the Tria-NC  'A'      3:04.69    3:07.43        
     1) Taye Brown 17                 2) r:0.46 David Wahlen 18       
     3) r:0.30 Alex Smyre 16          4) Shaw Satterfield 16          
    r:+0.11  22.95        47.59 (47.59)
        1:09.50 (21.91)     1:33.83 (46.24)
        1:56.04 (22.21)     2:20.84 (47.01)
        2:43.15 (22.31)     3:07.43 (46.59)
 18 Fort Wayne Swim-IN  'A'       3:05.56    3:08.35        
     1) Bryce Handshoe 18             2) r:0.16 Noah Yarian 17        
     3) r:0.22 Jack McCurdy 17        4) Tristan Dewitt 17            
    r:+0.10  22.57        47.64 (47.64)
        1:09.57 (21.93)     1:34.02 (46.38)
        1:56.72 (22.70)     2:22.12 (48.10)
        2:43.98 (21.86)     3:08.35 (46.23)
 19 Aquatic Team Of-NC  'A'       3:06.15    3:08.44        
     1) Jack Meehan 16                2) r:0.30 Garrett Boone 16      
     3) r:0.40 Austin Lockhart 15     4) Jack Marquardt 17            
    r:+0.58  22.87        47.75 (47.75)
        1:09.05 (21.30)     1:32.74 (44.99)
        1:55.19 (22.45)     2:20.45 (47.71)
        2:43.17 (22.72)     3:08.44 (47.99)
 20 Mason Manta Rays-OH  'A'      2:58.61    3:08.52        
     1) Noah Young 18                 2) r:0.19 Ansel Froass 17       
     3) r:0.30 Ian Van Gorp 17        4) Carl Bloebaum 15             
    r:+0.52  22.42        46.13 (46.13)
        1:08.21 (22.08)     1:32.13 (46.00)
        1:54.16 (22.03)     2:19.11 (46.98)
        2:42.54 (23.43)     3:08.52 (49.41)
 21 Poseidon Swimmin-VA  'A'      3:06.91    3:09.22        
     1) Nathan Wakefield 18           2) r:0.55 Adam Kerr 17          
     3) r:0.50 Noah Nichols 16        4) Sean Hogan 18                
    r:+0.47  22.86        47.02 (47.02)
        1:09.93 (22.91)     1:34.60 (47.58)
        1:56.94 (22.34)     2:22.01 (47.41)
        2:44.68 (22.67)     3:09.22 (47.21)
 22 NOVA of Virginia-VA  'A'      3:03.99    3:09.86        
     1) Nicholas Viers 17             2) r:0.31 Patrick Madden 17     
     3) r:0.22 Jacob Oberle 17        4) Dain Ripol 17                
    r:+0.30  22.61        47.68 (47.68)
        1:10.16 (22.48)     1:35.03 (47.35)
        1:57.87 (22.84)     2:23.78 (48.75)
        3:09.86 (46.08)                    
 23 Carmel Swim Club-IN  'B'      3:05.38    3:09.91        
     1) Drew Stagge 17                2) r:0.33 Griffin Hadley 16     
     3) r:0.17 Andrew Rafalko 17      4) Jota Iwase 18                
    r:+0.24  23.34        47.87 (47.87)
        1:09.94 (22.07)     1:34.27 (46.40)
        1:57.17 (22.90)     2:22.35 (48.08)
        2:45.16 (22.81)     3:09.91 (47.56)
 24 Patriot Aquatics-FL  'A'      3:07.11    3:10.27        
     1) Nate Boccuzzo 17              2) r:0.18 Sage Sungail 14       
     3) r:0.44 Jhon Moncada 17        4) Cole Parnell 17              
    r:+0.27  22.64        47.46 (47.46)
        1:09.65 (22.19)     1:34.75 (47.29)
        1:57.83 (23.08)     2:23.32 (48.57)
        2:45.80 (22.48)     3:10.27 (46.95)
 25 Bolles School Sh-FL  'A'      3:06.95    3:10.73        
     1) *Zi Win Lim 17                2) r:0.29 Billy Jones 16        
     3) r:0.35 Ansen Meyer 16         4) *Nohra Garcia Nohra 17       
    r:+0.61  22.43        46.87 (46.87)
        1:09.58 (22.71)     1:34.58 (47.71)
        1:57.42 (22.84)     2:23.13 (48.55)
        2:46.00 (22.87)     3:10.73 (47.60)
 26 Sarasota Tsunami-FL  'A'      3:06.62    3:11.31        
     1) Sebastian Aguirre 17          2) r:0.36 Xander Gardner 17     
     3) r:0.28 Arik Katz 17           4) Dimiter Zafirov 14           
    r:+0.54  23.17        48.51 (48.51)
        1:10.83 (22.32)     1:35.41 (46.90)
        1:58.37 (22.96)     2:23.06 (47.65)
        2:46.00 (22.94)     3:11.31 (48.25)
 27 Dayton Raiders-OH  'B'        3:07.15    3:12.97        
     1) Nathan Holty 16               2) r:0.27 Michael Sandner 17    
     3) r:0.19 Tom House 15           4) Wesley Schauer 15            
    r:+0.14  23.16        48.07 (48.07)
        1:10.71 (22.64)     1:35.54 (47.47)
                            2:23.90 (48.36)
        2:47.20 (23.30)     3:12.97 (49.07)
 28 Marlins of Ralei-NC  'A'      3:06.88    3:13.20        
     1) Mitchell Langston 18          2) r:0.11 Michael Moore 16      
     3) r:0.36 Zachary Speerscider 18 4) Noah Diacumakos 17           
    r:+0.23  23.56        48.48 (48.48)
        1:11.34 (22.86)     1:36.60 (48.12)
        1:59.22 (22.62)     2:24.18 (47.58)
        2:47.29 (23.11)     3:13.20 (49.02)
 29 Team Greenville-SC  'A'       3:06.58    3:13.70        
     1) Liam Walker 17                2) r:0.29 Nathan Depiero 16     
     3) r:0.19 Bruce Bannister 17     4) Luke Griner 17               
    r:+0.25  22.67        47.25 (47.25)
        1:09.53 (22.28)     1:34.15 (46.90)
        1:57.41 (23.26)     2:23.29 (49.14)
        2:47.39 (24.10)     3:13.70 (50.41)
 -- Bolles School Sh-FL  'B'      3:07.10        DFS        
 -- Allegheny North-AM  'A'       2:53.81        DFS        
     1) Jack Wright 18                2) Rick Mihm 17                 
     3) Jerry Chen 18                 4) Branko Kosanovich 16         
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 36                      
 
  1. Mason Manta Rays                  443   2. SwimMAC Carolina                274.5
  3. Dynamo Swim Club                256.5   4. Enfinity Aquatic Club             205
  5. SwimAtlanta                       167   6. Lakeside Swim Team                154
  7. Carmel Swim Club                  152   8. Dayton Raiders                    141
  9. Michigan Lakeshore Aquatics       138  10. Gator Swim Club                    99
 11. Team Pittsburgh Elite Aquatics     75  12. Allegheny North Swim Club          61
 13. Fort Wayne Swim Team               50  14. Episcopal AmberJax                 40
 15. Lexington Dolphins                 36  16. Somerset Hills YMCA                30
 16. Star Aquatics                      30  18. East Coast Aquatic Team          26.5
 19. Racer X Aquatics                   26  20. Cincinnati Marlins                 23
 21. Tennessee Aquatics                 22  21. Ohio State Swim Club               22
 23. North Carolina Aquatic Club        18  24. Nys Aquatics, Inc.                 17
 25. Upper Dublin Aquatic Club          16  25. Hamilton Y Aquatic Club            16
 25. North Penn Aquatic Club            16  28. Sarasota Tsunami Swim Team         15
 29. Baylor Swim Club                   14  29. North Florida Swimming, Inc.       14
 29. State College Area Y Aqualions     14  29. Franklin Regional Swim Team        14
 33. Gator Swim Club                    13  34. Radnor Aquatic Club                12
 35. Naval Academy Aquatic Club          9  36. Kentucky Aquatics                   8
 37. Badger Swim Club,Inc.               7  37. Poseidon Swimming Inc               7
 37. Rapids Area Y Swimmers              7  40. Phoenix Swimming                    6
 40. Bolles School Sharks                6  40. Athens Bulldog Swim Club            6
 40. Aquabears                           6  44. Tidal Wave Swim Team              5.5
 45. Piedmont Family Ymca/Cyac           5  45. Grosse Pointe Gators                5
 45. Club Wolverine                      5  45. Snow Swimming                       5
 45. Nova of Virginia Aquatics, Inc      5  50. Treasure Coast Swimming Conqui      4
 50. Asphalt Green Unified Aquatics      4  50. Stingrays                           4
 53. Hudson Explorer Aquatic             3  53. YMCA Of Greenwich Marlins           3
 55. Tnt Swimming, Inc                   2  56. Area Tallahassee Aquatic Club       1
 56. Tide Swimming                       1  56. Trinity Prep Aquatics               1
 56. United Swim Club                    1