USA Swimming-National Meets                            12/8/2018 - 6:22 PM
         2018 East Speedo Winter Juniors - 12/5/2018 to 12/8/2018          
 
 Event 34  Men 200 Yard Butterfly
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:43.64  12/14/2013Robert McHugh, Baylor Swim Club
         Pool: P 1:41.08  2/24/2018 Nicolas Albiero, LOU-KY
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Jean-pierre Kho  16 Dayton Raiders-O  1:45.41    1:44.41   933   20  
             23.51        50.35 (26.84)
        1:16.87 (26.52)     1:44.41 (27.54)
  2 Sterling Crane   17 Episcopal AmberJ  1:47.24    1:45.62   906   17  
             23.37        50.33 (26.96)
        1:17.65 (27.32)     1:45.62 (27.97)
  3 Noah Henderson   17 Star Aquatics-NC  1:47.00    1:46.10   896   16  
             23.67        50.58 (26.91)
        1:17.76 (27.18)     1:46.10 (28.34)
  4 Tyler Watson     17 North Florida Sw  1:47.56    1:46.74   882   15  
             24.05        51.23 (27.18)
        1:19.05 (27.82)     1:46.74 (27.69)
  5 Adam Mahler      18 Unattached-MA     1:47.89    1:46.77   881   14  
             23.91        51.03 (27.12)
        1:18.79 (27.76)     1:46.77 (27.98)
  6 Preston Forst    17 Enfinity Aquatic  1:47.72    1:46.81   880   13  
             23.76        50.83 (27.07)
        1:18.81 (27.98)     1:46.81 (28.00)
  7 Jake Foster      18 Mason Manta Rays  1:46.36    1:47.36   868   12  
             24.14        51.15 (27.01)
        1:19.08 (27.93)     1:47.36 (28.28)
  8 Kevin Leibold    17 Dayton Raiders-O  1:48.19    1:48.21   850   11  
             23.98        51.51 (27.53)
        1:19.74 (28.23)     1:48.21 (28.47)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Nick Talati      18 Coast Guard Blue  1:48.52    1:47.39   868    9  
             24.47        52.10 (27.63)
        1:19.60 (27.50)     1:47.39 (27.79)
 10 Jace Crawford    16 Episcopal AmberJ  1:48.61    1:47.46   866    7  
             24.09        51.65 (27.56)
        1:19.55 (27.90)     1:47.46 (27.91)
 11 Rick Mihm        17 Allegheny North-  1:49.20    1:48.10   852    6  
             24.90        52.62 (27.72)
        1:20.01 (27.39)     1:48.10 (28.09)
 12 Alexander Capiz  17 Grosse Pointe Ga  1:48.43    1:48.16   851    5  
             24.54        51.85 (27.31)
        1:20.00 (28.15)     1:48.16 (28.16)
 13 Ethan Schneider  18 SwimMAC Carolina  1:48.82    1:48.53   843    4  
             24.49        51.48 (26.99)
        1:19.35 (27.87)     1:48.53 (29.18)
 14 Gabriel Orbe     16 Scarlet Aquatics  1:48.97    1:49.06   832    3  
             24.23        51.81 (27.58)
        1:20.44 (28.63)     1:49.06 (28.62)
 15 Mason Laur       16 T2 Aquatics-FL    1:48.52    1:49.47   823    2  
             24.32        52.57 (28.25)
        1:20.92 (28.35)     1:49.47 (28.55)
 16 Boyd Poelke      17 SwimMAC Carolina  1:48.97    1:49.86   815    1  
             24.20        52.09 (27.89)
        1:20.87 (28.78)     1:49.86 (28.99)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Alexander Neff   17 Tide Swimming-VA  1:49.77    1:48.53   843  
             24.50        51.97 (27.47)
        1:20.07 (28.10)     1:48.53 (28.46)
 18 Peyton Werner    18 Gator Swim Club-  1:49.80    1:49.49   822  
             23.57        50.58 (27.01)
        1:18.95 (28.37)     1:49.49 (30.54)
 19 Josh Fong        17 Jersey Wahoos-MA  1:49.53    1:49.77   816  
             24.82        53.14 (28.32)
        1:21.62 (28.48)     1:49.77 (28.15)
 20 Wyatt Davis      17 Carmel Swim Club  1:49.37    1:49.98   812  
             24.74        52.85 (28.11)
        1:21.35 (28.50)     1:49.98 (28.63)
 21 Nick Rogers      17 Storm Swim Club-  1:49.33    1:50.48   801  
             24.28        52.28 (28.00)
        1:21.34 (29.06)     1:50.48 (29.14)
 22 Riley Vanmeter   17 Michigan Lakesho  1:49.58    1:51.46   781  
             24.13        51.95 (27.82)
        1:21.06 (29.11)     1:51.46 (30.40)
 23 Owen Conley      17 Dayton Raiders-O  1:49.82    1:53.53   738  
             24.80        52.87 (28.07)
        1:22.73 (29.86)     1:53.53 (30.80)
 24 Christopher Dal  18 NOVA of Virginia  1:49.66    1:54.38   720  
             24.81        53.52 (28.71)
        1:23.90 (30.38)     1:54.38 (30.48)
 
                             === Round 1 ===                             
 
 10 Thomas Horne     16 Tennessee Aquati  1:48.46                   
             24.46        52.03 (27.57)
        1:19.98 (27.95)     1:48.46 (28.48)
 26 Mikael Getahoun  16 Spartan Aquatic-  1:49.87                   
             24.22        51.72 (27.50)
        1:19.86 (28.14)     1:49.87 (30.01)
 27 Evan McInerny    17 SwimAtlanta-GA    1:49.88                   
             24.64        52.51 (27.87)
        1:21.34 (28.83)     1:49.88 (28.54)
 28 Carl Bloebaum    15 Mason Manta Rays  1:49.88                   
             23.50        50.68 (27.18)
        1:19.57 (28.89)     1:49.88 (30.31)
 29 Jaden Kring      17 Marlins of Ralei  1:49.92                   
             24.68        52.52 (27.84)
        1:20.73 (28.21)     1:49.92 (29.19)
 30 KJ Losee         17 Rapids Area Y Sw  1:49.93                   
             24.74        52.32 (27.58)
        1:20.35 (28.03)     1:49.93 (29.58)
 31 Zach Franklin    17 Stingrays-GA      1:49.94                   
             24.11        52.20 (28.09)
        1:20.63 (28.43)     1:49.94 (29.31)
 32 Matthew Street   17 Kentucky Aquatic  1:50.10                   
             24.41        52.76 (28.35)
        1:21.16 (28.40)     1:50.10 (28.94)
 33 Yugo Tsukikawa   16 Badger Swim Club  1:50.12                   
             25.08        53.09 (28.01)
        1:21.49 (28.40)     1:50.12 (28.63)
 34 James Tarquin    18 YMCA of Central-  1:50.28                   
             24.50        52.54 (28.04)
        1:21.37 (28.83)     1:50.28 (28.91)
 35 Jake Vecchio     17 Three Village Sw  1:50.36                   
             24.68        53.03 (28.35)
        1:20.85 (27.82)     1:50.36 (29.51)
 36 Jacob McDonald   16 Mason Manta Rays  1:50.37                   
             24.63        52.89 (28.26)
        1:21.51 (28.62)     1:50.37 (28.86)
 37 Zane Rosely      16 Una CW-MI         1:50.39                   
             24.76        52.71 (27.95)
        1:21.19 (28.48)     1:50.39 (29.20)
 38 Dylan Porges     18 Asphalt Green Un  1:50.44                   
             24.38        52.56 (28.18)
        1:21.44 (28.88)     1:50.44 (29.00)
 39 Wesley Schauer   15 Dayton Raiders-O  1:50.46                   
             24.45        52.11 (27.66)
        1:20.93 (28.82)     1:50.46 (29.53)
 40 Max Edwards      18 Enfinity Aquatic  1:50.55                   
             25.08        53.13 (28.05)
        1:21.83 (28.70)     1:50.55 (28.72)
 41 Jake McBride     17 Stingrays-NJ      1:50.60                   
             24.85        53.29 (28.44)
        1:21.68 (28.39)     1:50.60 (28.92)
 42 William Watson   16 Star Aquatics-NC  1:50.78                   
             24.55        53.13 (28.58)
        1:21.87 (28.74)     1:50.78 (28.91)
 43 Max Rutledge     18 Greater Toledo A  1:50.80                   
             24.89        52.92 (28.03)
        1:21.80 (28.88)     1:50.80 (29.00)
 44 Kimani Gregory   17 Racer X Aquatics  1:50.90                   
             24.25        52.01 (27.76)
        1:20.92 (28.91)     1:50.90 (29.98)
 45 Jackson Harvin   17 Athens Bulldog S  1:50.91                   
             25.42        53.52 (28.10)
        1:21.78 (28.26)     1:50.91 (29.13)
 46 Conner Kang      17 Lakeside Swim Te  1:50.95                   
             24.43        51.90 (27.47)
        1:20.57 (28.67)     1:50.95 (30.38)
 47 Brian Hollis     17 North Carolina A  1:51.05                   
             25.06        53.36 (28.30)
        1:22.13 (28.77)     1:51.05 (28.92)
 48 Jack Fitzpatric  17 Pittsburgh Elite  1:51.09                   
             24.65        52.76 (28.11)
        1:21.50 (28.74)     1:51.09 (29.59)
 49 Nathan Wakefiel  18 Poseidon Swimmin  1:51.16                   
             24.84        53.13 (28.29)
        1:21.90 (28.77)     1:51.16 (29.26)
 50 Justin Park      18 Scarlet Aquatics  1:51.22                   
             24.91        53.35 (28.44)
        1:22.31 (28.96)     1:51.22 (28.91)
 51 Noah Fields      17 757 Swim-VA       1:51.24                   
             24.91        53.21 (28.30)
        1:21.57 (28.36)     1:51.24 (29.67)
 52 Ian Van Gorp     17 Mason Manta Rays  1:51.30                   
             24.69        52.34 (27.65)
        1:21.25 (28.91)     1:51.30 (30.05)
 53 Braeden Knight   16 Episcopal AmberJ  1:51.33                   
             24.98        53.07 (28.09)
        1:21.73 (28.66)     1:51.33 (29.60)
 54 Cason Wilburn    17 East Coast Aquat  1:51.44                   
             23.66        51.76 (28.10)
        1:21.15 (29.39)     1:51.44 (30.29)
 55 DC Hellams       17 NOVA of Virginia  1:51.54                   
             24.91        52.68 (27.77)
        1:21.54 (28.86)     1:51.54 (30.00)
 56 Liam Walker      17 Team Greenville-  1:51.70                   
             24.73        53.20 (28.47)
        1:22.50 (29.30)     1:51.70 (29.20)
 57 Noah Hargrove    16 Piedmont Family-  1:51.76                   
             24.85        53.27 (28.42)
        1:22.28 (29.01)     1:51.76 (29.48)
 58 Sam Folger       16 Greenwood Swimmi  1:51.81                   
             24.95        53.25 (28.30)
        1:22.21 (28.96)     1:51.81 (29.60)
 59 Jack Wessell     18 Bolles School Sh  1:52.03                   
             25.18        53.45 (28.27)
        1:22.28 (28.83)     1:52.03 (29.75)
 60 Branko Kosanovi  16 Allegheny North-  1:52.08                   
             24.91        53.34 (28.43)
        1:22.31 (28.97)     1:52.08 (29.77)
 61 Ross Valdez      17 Carpet Capital A  1:52.09                   
             25.16        53.40 (28.24)
        1:22.64 (29.24)     1:52.09 (29.45)
 62 Noah Ratliff     17 NOVA of Virginia  1:52.14                   
             25.33        54.18 (28.85)
        1:23.30 (29.12)     1:52.14 (28.84)
 63 Ben Ludlow       17 Mercury Swimming  1:52.16                   
             24.02        52.37 (28.35)
        1:21.56 (29.19)     1:52.16 (30.60)
 64 *Jesse Ssengonz  16 Marlins of Ralei  1:52.24                   
             25.18        54.15 (28.97)
        1:22.82 (28.67)     1:52.24 (29.42)
 65 Jordan Sopjes    17 Byron Center-MI   1:52.41                   
             24.26        53.07 (28.81)
        1:22.03 (28.96)     1:52.41 (30.38)
 66 Rafael Rodrigue  16 South Florida Aq  1:52.44                   
             24.41        52.73 (28.32)
        1:22.11 (29.38)     1:52.44 (30.33)
 67 Sean Faikish     17 North Penn Aquat  1:52.45                   
             24.46        52.73 (28.27)
        1:22.40 (29.67)     1:52.45 (30.05)
 68 Ian Allen        17 Huron Valley Pen  1:52.59                   
             24.80        53.39 (28.59)
        1:22.81 (29.42)     1:52.59 (29.78)
 69 Jeffrey Harding  18 SwimMAC Carolina  1:52.63                   
             24.38        51.85 (27.47)
        1:20.76 (28.91)     1:52.63 (31.87)
 70 Connor Hunt      15 Ridgefield Aquat  1:52.75                   
             25.29        54.27 (28.98)
        1:23.70 (29.43)     1:52.75 (29.05)
 71 Zack Whipple     17 SwimMAC Carolina  1:52.77                   
             24.76        53.13 (28.37)
        1:22.18 (29.05)     1:52.77 (30.59)
 72 Jack Vandeusen   17 Bolles School Sh  1:52.78                   
             24.71        52.90 (28.19)
        1:22.64 (29.74)     1:52.78 (30.14)
 73 Sebastian Aguir  17 Sarasota Tsunami  1:52.98                   
             24.73        52.93 (28.20)
        1:22.36 (29.43)     1:52.98 (30.62)
 73 Tanner Hering    17 Swim GSA-NC       1:52.98                   
             25.77        54.61 (28.84)
        1:23.72 (29.11)     1:52.98 (29.26)
 75 Kevin Geist      17 Hilton Head Aqua  1:53.08                   
             25.16        53.50 (28.34)
        1:22.69 (29.19)     1:53.08 (30.39)
 75 Mason Herbet     16 Blue Dolfins-FL   1:53.08                   
             25.49        53.81 (28.32)
        1:23.22 (29.41)     1:53.08 (29.86)
 77 Eric Chimes      18 Cleveland Swim I  1:53.09                   
             25.05        53.72 (28.67)
        1:22.90 (29.18)     1:53.09 (30.19)
 78 Charlie Logan    17 Athens Bulldog S  1:53.32                   
             25.31        54.20 (28.89)
        1:23.61 (29.41)     1:53.32 (29.71)
 79 *Nicholas Vale   17 Pine Crest Swimm  1:53.40                   
             24.50        53.11 (28.61)
        1:22.11 (29.00)     1:53.40 (31.29)
 80 Colby Childress  16 Lynchburg YMCA S  1:53.65                   
             24.62        53.36 (28.74)
        1:23.11 (29.75)     1:53.65 (30.54)
 81 Matthew Styczen  16 NYS Aquatics, In  1:53.66                   
             25.24        54.10 (28.86)
        1:23.79 (29.69)     1:53.66 (29.87)
 82 Jackson Hardy    17 YMCA Columbia Sw  1:53.73                   
             24.89        53.38 (28.49)
        1:23.05 (29.67)     1:53.73 (30.68)
 83 Frank Applebaum  16 Una BBA-LE        1:54.11                   
             24.86        53.69 (28.83)
        1:23.68 (29.99)     1:54.11 (30.43)
 84 Max Seidel       17 Gator Swim Club-  1:54.16                   
             25.53        54.10 (28.57)
        1:24.10 (30.00)     1:54.16 (30.06)
 85 Jhon Moncada     17 Patriot Aquatics  1:54.24                   
             25.18        53.71 (28.53)
        1:23.53 (29.82)     1:54.24 (30.71)
 86 Alex Brehm       16 Lakeside Swim Te  1:54.42                   
             25.44        54.16 (28.72)
        1:23.90 (29.74)     1:54.42 (30.52)
 87 Baylor Nelson    15 SwimMAC Carolina  1:54.51                   
             26.05        54.92 (28.87)
        1:24.19 (29.27)     1:54.51 (30.32)
 88 Billy Jones      16 Bolles School Sh  1:54.64                   
             24.80        53.52 (28.72)
        1:23.46 (29.94)     1:54.64 (31.18)
 89 Matan Berkovsky  16 Scarlet Aquatics  1:55.04                   
             25.86        54.80 (28.94)
        1:24.55 (29.75)     1:55.04 (30.49)
 90 Luke Griner      17 Team Greenville-  1:55.11                   
             26.05        55.71 (29.66)
        1:25.37 (29.66)     1:55.11 (29.74)
 91 Jota Iwase       18 Carmel Swim Club  1:55.28                   
             25.41        54.16 (28.75)
        1:24.23 (30.07)     1:55.28 (31.05)
 92 Ev Nichol        17 Memphis Tiger Sw  1:55.41                   
             25.07        53.84 (28.77)
        1:24.10 (30.26)     1:55.41 (31.31)
 93 Jackson Mussler  15 Lakeside Swim Te  1:55.48                   
             25.47        54.89 (29.42)
        1:25.04 (30.15)     1:55.48 (30.44)
 94 Jackson Vanwanz  17 Avon Community S  1:55.62                   
             25.69        54.89 (29.20)
        1:25.17 (30.28)     1:55.62 (30.45)
 95 Garrett Towne    18 Badger Swim Club  1:55.94                   
             25.49        55.14 (29.65)
        1:25.74 (30.60)     1:55.94 (30.20)
 96 Kevin Degrijze   16 East Coast Aquat  1:56.06                   
             25.49        54.66 (29.17)
        1:24.79 (30.13)     1:56.06 (31.27)
 97 Jake Taulbee     16 SwimAtlanta-GA    1:57.43                   
             25.75        54.99 (29.24)
        1:25.78 (30.79)     1:57.43 (31.65)
 98 Owen Blazer      17 Seneca Valley Sw  1:57.55                   
             24.80        54.24 (29.44)
        1:25.00 (30.76)     1:57.55 (32.55)
 -- Jay Johnson      17 Hudson Explorer-     DFS                    
 -- Tyler Christian  16 Naval Academy Aq     DFS                    
 -- Carson Foster    17 Mason Manta Rays     DFS                    
 -- Michael Sandner  17 Dayton Raiders-O     DFS                    
 -- John Michael Go  17 Lynchburg YMCA S     DFS                    
 -- Jason Lee        18 Mecklenburg Swim     DFS                    
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 34                  
 
  1. Mason Manta Rays                  503   2. SwimMAC Carolina                269.5
  3. Dynamo Swim Club                239.5   4. Enfinity Aquatic Club             203
  5. SwimAtlanta                       182   6. Dayton Raiders                    168
  7. Lakeside Swim Team                156   8. Carmel Swim Club                  155
  9. Michigan Lakeshore Aquatics       125  10. Gator Swim Club                   104
 11. Team Pittsburgh Elite Aquatics     95  12. Allegheny North Swim Club          80
 12. Episcopal AmberJax                 80  14. Fort Wayne Swim Team               50
 14. Somerset Hills YMCA                50  16. Star Aquatics                      46
 17. Racer X Aquatics                   42  17. Lexington Dolphins                 42
 19. East Coast Aquatic Team            38  20. Cincinnati Marlins                 36
 21. Sarasota Tsunami Swim Team         32  22. North Florida Swimming, Inc.       29
 23. Hamilton Y Aquatic Club            22  23. Ohio State Swim Club               22
 23. Gator Swim Club                    22  26. North Carolina Aquatic Club        21
 26. Naval Academy Aquatic Club         21  28. Phoenix Swimming                   20
 28. Aquabears                          20  30. Asphalt Green Unified Aquatics     19
 30. Nys Aquatics, Inc.                 19  32. Radnor Aquatic Club                18
 32. Snow Swimming                      18  34. Trinity Prep Aquatics            17.5
 35. Bolles School Sharks               17  36. North Penn Aquatic Club            16
 37. Badger Swim Club,Inc.              15  38. Tidal Wave Swim Team             14.5
 39. Unattached                         14  39. State College Area Y Aqualions     14
 39. Baylor Swim Club                   14  42. Tennessee Aquatics                 12
 43. Greater Toledo Aquatic Club        11  44. Grosse Pointe Gators               10
 45. Coast Guard Blue Dolphins           9  45. Swim Gsa                            9
 47. Kentucky Aquatics                   8  47. Franklin Regional Swim Team         8
 47. Athens Bulldog Swim Club            8  50. Rapids Area Y Swimmers              7
 50. Poseidon Swimming Inc               7  50. Novi Sturgeons                      7
 53. Upper Dublin Aquatic Club           6  54. Club Wolverine                      5
 54. Nova of Virginia Aquatics, Inc      5  54. Piedmont Family Ymca/Cyac           5
 54. Quest Swimming                      5  54. X-Cel Swimming                      5
 54. Treasure Coast Swimming Conqui      5  60. Stingrays                           4
 60. Aquatic Team Of Mecklenburg         4  62. Charter Oak Aquatic Club            3
 62. Hudson Explorer Aquatic             3  62. YMCA Of Greenwich Marlins           3
 62. Dothan Dolphins Swim Team           3  62. Scarlet Aquatics                    3
 67. T2 Aquatics                         2  67. Tnt Swimming, Inc                   2
 69. Somerset Valley YMCA                1  69. Tide Swimming                       1
 69. Area Tallahassee Aquatic Club       1  69. United Swim Club                    1