USA Swimming-National Meets                            12/7/2018 - 7:45 PM
         2018 East Speedo Winter Juniors - 12/5/2018 to 12/8/2018          
 
 Event 24  Men 4x50 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:19.03  12/6/2012 Bolles School Sharks
                          C Dressel, S Condorelli, E Goossen, J Schooling
         Pool: P 1:15.34  2/22/2018 North Carolina State
                          R Held, J Ress, J Molacek, C Stewart
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Mason Manta Rays-OH  'A'      2:58.61    1:19.98         40  
     1) Carson Foster 17              2) r:0.11 Noah Young 18         
     3) r:0.32 Jake Foster 18         4) Adam Chaney 16               
    r:+0.41  20.11        40.64 (20.53)
        1:00.64 (20.00)     1:19.98 (19.34)
  2 Dynamo Swim Club-GA  'A'      3:06.72    1:21.93         34  
     1) Kamal Muhammad 15             2) r:0.18 Brooks Curry 17       
     3) r:0.25 Nicholas Goudie 17     4) Cam Auerbach 17              
    r:+0.22  21.00        41.13 (20.13)
        1:01.72 (20.59)     1:21.93 (20.21)
  3 SwimMAC Carolina-NC  'A'      2:57.74    1:22.00         32  
     1) John Walker 17                2) r:0.44 Boyd Poelke 17        
     3) r:0.25 Scott Lyons 17         4) Kenneth Lowe 17              
    r:+0.44  20.08        40.58 (20.50)
        1:01.29 (20.71)     1:22.00 (20.71)
  4 SwimAtlanta-GA  'A'           3:03.52    1:22.22         30  
     1) Dillon Downing 18             2) r:0.49 Jake Magahey 17       
     3) r:0.36 Charlie Kaye 17        4) Riley Scruggs 17             
    r:+0.22  20.44        40.97 (20.53)
        1:01.52 (20.55)     1:22.22 (20.70)
  5 Carmel Swim Club-IN  'B'      3:05.38    1:22.73         28  
     1) Alec Delong 17                2) r:0.19 Wyatt Davis 17        
     3) r:0.24 Gus Rothrock 16        4) Jake Mitchell 16             
    r:+0.26  20.90        41.54 (20.64)
        1:02.30 (20.76)     1:22.73 (20.43)
  6 Enfinity Aquatic-NC  'A'      3:00.70    1:22.75         26  
     1) Preston Forst 17              2) r:0.00 Max Edwards 18        
     3) r:0.54 Thomas Hamlet 17       4) Todd Echols 18               
    r:+0.06  20.70        40.77 (20.07)
        1:01.23 (20.46)     1:22.75 (21.52)
  7 Lakeside Swim Te-KY  'A'      3:00.42    1:22.95         24  
     1) Hunter Tapp 17                2) r:0.35 William Cole 16       
     3) r:0.15 Alex Brehm 16          4) Conner Kang 17               
    r:+0.28  20.34        40.76 (20.42)
        1:01.82 (21.06)     1:22.95 (21.13)
  8 SwimMAC Carolina-NC  'B'      3:03.51    1:23.01         22  
     1) Charles Rothenberger 17       2) r:0.25 Jackson Davis 16      
     3) r:0.40 Josh Fletcher 18       4) Hugh Svendsen 17             
    r:+0.20  20.93        41.66 (20.73)
        1:02.49 (20.83)     1:23.01 (20.52)
  9 Michigan Lakesho-MI  'A'      3:02.70    1:23.49         18  
     1) Cam Peel 18                   2) r:0.30 Khadin Soto 17        
     3) r:0.30 Riley Vanmeter 17      4) Joey Wachter 16              
    r:+0.35  20.16        41.54 (21.38)
        1:02.77 (21.23)     1:23.49 (20.72)
 10 North Carolina A-NC  'A'      3:06.99    1:23.59         14  
     1) Duncan Charboneau 17          2) r:0.45 T'lez Foulkes 17      
     3) r:0.49 Kevon Lockhart 16      4) Sam Hoover 15                
    r:+0.25  20.82        41.89 (21.07)
        1:03.02 (21.13)     1:23.59 (20.57)
 11 Mason Manta Rays-OH  'B'      3:07.02    1:23.71         12  
     1) Tyler Babinec 18              2) r:0.20 Ansel Froass 17       
     3) r:0.20 Ian Van Gorp 17        4) Jacob McDonald 16            
    r:+0.35  21.97        42.54 (20.57)
        1:03.38 (20.84)     1:23.71 (20.33)
 12 Gator Swim Club-FL  'A'       3:05.91    1:23.77         10  
     1) Julian Hill 17                2) r:0.19 Trevor McGovern 17    
     3) r:0.43 Michael Challis 18     4) Peyton Werner 18             
    r:+0.46  21.05        41.94 (20.89)
        1:03.36 (21.42)     1:23.77 (20.41)
 13 Allegheny North-AM  'A'       2:53.81    1:23.80          8  
     1) Branko Kosanovich 16          2) r:0.25 Rick Mihm 17          
     3) r:0.29 Jerry Chen 18          4) Jack Wright 18               
    r:+0.32  21.91        42.19 (20.28)
        1:03.82 (21.63)     1:23.80 (19.98)
 14 Tennessee Aquati-SE  'A'      3:02.85    1:23.88          6  
     1) Coleman Kredich 17            2) r:0.36 Noah Salcido 18       
     3) r:0.07 Thomas Horne 16        4) Jackson Hamilton 18          
    r:+0.22  20.82        41.67 (20.85)
        1:02.87 (21.20)     1:23.88 (21.01)
 15 Dayton Raiders-OH  'A'        3:00.70    1:24.31          4  
     1) Jean-pierre Khouzam 16        2) r:0.34 Michael Sandner 17    
     3) r:0.44 Owen Conley 17         4) Alan Flower 17               
    r:+0.18  20.61        41.93 (21.32)
        1:03.13 (21.20)     1:24.31 (21.18)
 16 Upper Dublin Aqu-MA  'A'      3:02.12    1:24.45          2  
     1) Kyle Pro 16                   2) r:0.36 TJ Yaglenski 17       
     3) r:0.22 Matthew Jensen 17      4) Jake Dimartile 16            
    r:+0.19  21.35        42.96 (21.61)
        1:03.35 (20.39)     1:24.45 (21.10)
 17 YMCA of the Tria-NC  'A'      3:04.69    1:25.02        
     1) Taye Brown 17                 2) r:0.43 David Wahlen 18       
     3) r:0.28 Alex Smyre 16          4) Shaw Satterfield 16          
    r:+0.20  21.42        42.85 (21.43)
        1:03.67 (20.82)     1:25.02 (21.35)
 18 Fort Wayne Swim-IN  'A'       3:05.56    1:25.10        
     1) Bryce Handshoe 18             2) r:0.15 Noah Yarian 17        
     3) r:0.21 Jack McCurdy 17        4) Tristan Dewitt 17            
    r:+0.11  21.63        42.80 (21.17)
        1:04.54 (21.74)     1:25.10 (20.56)
 19 Dynamo Swim Club-GA  'B'      3:06.79    1:25.32        
     1) Adrian Iannamico 18           2) r:0.16 Ian Grum 17           
     3) r:0.09 Daniel Gallagher 16    4) Andrew Simmons 15            
    r:+0.13  21.39        42.05 (20.66)
        1:03.64 (21.59)     1:25.32 (21.68)
 19 Franklin Regiona-IN  'A'      3:06.13    1:25.32        
     1) Jacob Destrampe 18            2) r:0.58 Max Wiser 17          
     3) r:0.20 Brenden Gough 18       4) Mac Ratzlaff 15              
    r:+0.28  20.90        42.16 (21.26)
        1:04.30 (22.14)     1:25.32 (21.02)
 21 Lexington Dolphi-KY  'A'      3:05.82    1:25.37        
     1) Scott Scanlon 18              2) r:0.47 Zach Hils 18          
     3) r:0.43 Thomas Strother 18     4) Kaleb Brannock 16            
    r:+0.32  20.64        40.83 (20.19)
        1:03.20 (22.37)     1:25.37 (22.17)
 22 NOVA of Virginia-VA  'A'      3:03.99    1:25.62        
     1) Jacob Oberle 17               2) r:0.40 Zachary Cram 17       
     3) r:0.36 Christopher Dalalle 18 4) Dain Ripol 17                
    r:+0.48  21.77        43.20 (21.43)
        1:04.61 (21.41)     1:25.62 (21.01)
 23 Poseidon Swimmin-VA  'A'      3:06.91    1:25.70        
     1) Nathan Wakefield 18           2) r:0.31 Ryan Polino 18        
     3) r:0.43 Sean Hogan 18          4) Noah Nichols 16              
    r:+0.45  21.44        43.26 (21.82)
        1:04.68 (21.42)     1:25.70 (21.02)
 24 Carmel Swim Club-IN  'A'      3:06.87    1:25.86        
     1) Drew Stagge 17                2) r:0.26 Andrew Rafalko 17     
     3) r:0.14 Griffin Hadley 16      4) Jota Iwase 18                
    r:+0.27  21.83        43.34 (21.51)
        1:04.25 (20.91)     1:25.86 (21.61)
 25 Bolles School Sh-FL  'A'      3:06.95    1:25.97        
     1) *Zi Win Lim 17                2) r:0.39 Billy Jones 16        
     3) r:0.38 *Rafael Ponce DLeon 18 4) Jack Vandeusen 17            
    r:+0.53  21.18        42.77 (21.59)
        1:04.62 (21.85)     1:25.97 (21.35)
 26 Patriot Aquatics-FL  'A'      3:07.11    1:26.37        
     1) Sage Sungail 14               2) r:0.36 Cole Parnell 17       
     3) r:0.27 Jhon Moncada 17        4) Nate Boccuzzo 17             
    r:+0.21  21.94        43.13 (21.19)
        1:05.14 (22.01)     1:26.37 (21.23)
 27 Badger Swim Club-MR  'A'      3:07.28    1:26.40        
     1) Nicholas Torres 17            2) r:0.37 Matthew Fenlon 16     
     3) r:0.47 Yugo Tsukikawa 16      4) Garrett Towne 18             
    r:+0.26  21.57        42.96 (21.39)
        1:04.79 (21.83)     1:26.40 (21.61)
 28 Cincinnati Marli-OH  'A'      3:04.38    1:26.62        
     1) Scott Sobolewski 16           2) r:0.07 Nate Buse 16          
     3) r:0.26 Elliott Carl 17        4) Aaron Sequeira 17            
    r:+0.31  22.06        44.31 (22.25)
        1:05.67 (21.36)     1:26.62 (20.95)
 29 Marlins of Ralei-NC  'A'      3:06.88    1:26.98        
     1) Mitchell Langston 18          2) r:0.19 Sammy Lucht 17        
     3) r:0.31 Jaden Kring 17         4) Zachary Speerschneider 18    
    r:+0.30  21.63        43.76 (22.13)
        1:05.74 (21.98)     1:26.98 (21.24)
 30 Sarasota Tsunami-FL  'A'      3:06.62    1:27.15        
     1) Xander Gardner 17             2) r:0.21 Arik Katz 17          
     3) r:0.21 Dimiter Zafirov 14     4) Sebastian Aguirre 17         
    r:+0.50  21.77        43.87 (22.10)
        1:05.81 (21.94)     1:27.15 (21.34)
 31 Team Greenville-SC  'A'       3:06.58    1:27.86        
     1) Liam Walker 17                2) r:0.33 Nathan Depiero 16     
     3) r:0.28 Bruce Bannister 17     4) Luke Griner 17               
    r:+0.44  21.32        42.61 (21.29)
        1:04.97 (22.36)     1:27.86 (22.89)
 32 Bolles School Sh-FL  'B'      3:07.10    1:27.98        
     1) Ansen Meyer 16                2) r:0.15 Chance Conde 16       
     3) r:0.30 Cobi Lopez Miro 17     4) *Nohra Garcia Nohra 17       
    r:+0.06  21.85        43.39 (21.54)
        1:05.60 (22.21)     1:27.98 (22.38)
 -- Dayton Raiders-OH  'B'        3:07.15         DQ        
     1) Tom House 15                  2) r:-0.02 Nathan Holty 16      
     3) r:0.38 Kevin Leibold 17       4) Wesley Schauer 15            
    r:+0.33  22.29        44.02 (21.73)
        1:05.21 (21.19)          DQ (22.51)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 24                      
 
  1. Mason Manta Rays                  409   2. SwimMAC Carolina                230.5
  3. Dynamo Swim Club                208.5   4. Enfinity Aquatic Club             177
  5. SwimAtlanta                       141   6. Lakeside Swim Team                130
  7. Dayton Raiders                    123   8. Carmel Swim Club                  122
  9. Michigan Lakeshore Aquatics       116  10. Gator Swim Club                    97
 11. Team Pittsburgh Elite Aquatics     75  12. Allegheny North Swim Club          61
 13. Fort Wayne Swim Team               50  14. Episcopal AmberJax                 40
 15. Lexington Dolphins                 36  16. Star Aquatics                      30
 16. Somerset Hills YMCA                30  18. East Coast Aquatic Team          26.5
 19. Racer X Aquatics                   26  20. Cincinnati Marlins                 23
 21. Ohio State Swim Club               22  22. Nys Aquatics, Inc.                 17
 23. North Penn Aquatic Club            16  23. Hamilton Y Aquatic Club            16
 25. Sarasota Tsunami Swim Team         15  26. State College Area Y Aqualions     14
 26. North Carolina Aquatic Club        14  26. Baylor Swim Club                   14
 26. North Florida Swimming, Inc.       14  30. Gator Swim Club                    13
 31. Radnor Aquatic Club                12  31. Tennessee Aquatics                 12
 33. Naval Academy Aquatic Club          9  34. Franklin Regional Swim Team         8
 34. Kentucky Aquatics                   8  36. Rapids Area Y Swimmers              7
 36. Poseidon Swimming Inc               7  36. Badger Swim Club,Inc.               7
 39. Aquabears                           6  39. Phoenix Swimming                    6
 39. Athens Bulldog Swim Club            6  39. Bolles School Sharks                6
 43. Tidal Wave Swim Team              5.5  44. Nova of Virginia Aquatics, Inc      5
 44. Club Wolverine                      5  44. Piedmont Family Ymca/Cyac           5
 44. Snow Swimming                       5  44. Grosse Pointe Gators                5
 49. Stingrays                           4  49. Asphalt Green Unified Aquatics      4
 49. Treasure Coast Swimming Conqui      4  52. YMCA Of Greenwich Marlins           3
 52. Hudson Explorer Aquatic             3  54. Tnt Swimming, Inc                   2
 54. Upper Dublin Aquatic Club           2  56. Tide Swimming                       1
 56. Area Tallahassee Aquatic Club       1  56. United Swim Club                    1
 56. Trinity Prep Aquatics               1