USA Swimming-National Meets                            12/6/2018 - 7:35 PM
         2018 East Speedo Winter Juniors - 12/5/2018 to 12/8/2018          
 
 Event 12  Men 4x100 Yard Medley Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 3:13.37  12/10/2015Palo Alto Stanford AQ
                          B Ho, J Babinet, J Molinari, A Gwo
         Pool: P 3:04.24  2/23/2018 North Carolina State
                          A Vazaios, J Molacek, R Held, J Ress
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Mason Manta Rays-OH  'A'      3:13.68    3:11.11J        40  
     1) Carson Foster 17              2) r:0.30 Jake Foster 18        
     3) r:0.20 Jacob McDonald 16      4) Adam Chaney 16               
    r:+0.20  22.67        46.70 (46.70)
        1:11.10 (24.40)     1:39.66 (52.96)
        2:01.68 (22.02)     2:28.20 (48.54)
        2:48.61 (20.41)     3:11.11 (42.91)
  2 Dynamo Swim Club-GA  'A'      3:18.81    3:16.69         34  
     1) Ian Grum 17                   2) r:0.20 Quinn Harron 16       
     3) r:0.33 Cam Auerbach 17        4) Brooks Curry 17              
    r:+0.24  23.31        47.99 (47.99)
        1:14.40 (26.41)     1:44.36 (56.37)
        2:06.30 (21.94)     2:32.07 (47.71)
        2:53.31 (21.24)     3:16.69 (44.62)
  3 Michigan Lakesho-MI  'A'      3:19.16    3:16.77         32  
     1) Joey Wachter 16               2) r:0.37 Khadin Soto 17        
     3) r:0.23 Riley Vanmeter 17      4) Cam Peel 18                  
    r:+0.38  23.88        49.92 (49.92)
        1:15.01 (25.09)     1:44.47 (54.55)
        2:06.57 (22.10)     2:32.90 (48.43)
        2:53.75 (20.85)     3:16.77 (43.87)
  4 Enfinity Aquatic-NC  'A'      3:19.56    3:17.57         30  
     1) Thomas Hamlet 17              2) r:0.19 Todd Echols 18        
     3) r:0.13 Max Edwards 18         4) Preston Forst 17             
    r:+0.56  23.27        47.84 (47.84)
        1:14.65 (26.81)     1:46.18 (58.34)
        2:08.01 (21.83)     2:33.22 (47.04)
        2:54.06 (20.84)     3:17.57 (44.35)
  5 Lakeside Swim Te-KY  'A'      3:18.44    3:18.58         28  
     1) William Cole 16               2) r:0.33 Alex Brehm 16         
     3) r:0.17 Conner Kang 17         4) Hunter Tapp 17               
    r:+0.24  23.07        48.26 (48.26)
        1:14.55 (26.29)     1:45.21 (56.95)
        2:08.01 (22.80)     2:34.70 (49.49)
        2:55.40 (20.70)     3:18.58 (43.88)
  6 Mason Manta Rays-OH  'B'      3:23.00    3:18.59         26  
     1) Noah Young 18                 2) r:0.33 Tyler Babinec 18      
     3) r:0.26 Carl Bloebaum 15       4) Ansel Froass 17              
    r:+0.30  23.74        48.84 (48.84)
        1:14.46 (25.62)     1:43.97 (55.13)
        2:06.74 (22.77)     2:33.71 (49.74)
        2:55.00 (21.29)     3:18.59 (44.88)
  7 Dayton Raiders-OH  'A'        3:18.44    3:18.85         24  
     1) Kevin Leibold 17              2) r:0.24 Michael Sandner 17    
     3) r:0.17 Jean-pierre Khouzam 16 4) Owen Conley 17               
             24.39        50.51 (50.51)
        1:16.94 (26.43)     1:47.00 (56.49)
        2:08.94 (21.94)     2:34.31 (47.31)
        2:55.47 (21.16)     3:18.85 (44.54)
  8 Pittsburgh Elite-AM  'A'      3:20.71    3:19.35         22  
     1) Jack Fitzpatrick 17           2) r:0.27 Josh Matheny 16       
     3) r:0.24 Conrad Molinaro 18     4) Ian Shahan 16                
    r:+0.26  23.87        49.74 (49.74)
        1:14.56 (24.82)     1:43.39 (53.65)
        2:06.56 (23.17)     2:33.43 (50.04)
        2:54.97 (21.54)     3:19.35 (45.92)
  9 SwimAtlanta-GA  'A'           3:18.72    3:19.49         18  
     1) Lleyton Smith 17              2) r:0.07 Samuel Song 17        
     3) r:0.47 Jake Magahey 17        4) Dillon Downing 18            
    r:+0.51  23.53        48.55 (48.55)
        1:15.63 (27.08)     1:46.07 (57.52)
        2:08.67 (22.60)     2:34.70 (48.63)
        2:55.96 (21.26)     3:19.49 (44.79)
 10 Dynamo Swim Club-GA  'B'      3:21.77    3:20.52         14  
     1) Adrian Iannamico 18           2) r:0.31 Gavin Wheeler 18      
     3) r:0.16 Kamal Muhammad 15      4) Nicholas Goudie 17           
    r:+0.26  24.02        49.74 (49.74)
        1:16.21 (26.47)     1:46.75 (57.01)
        2:08.62 (21.87)     2:35.17 (48.42)
        2:56.43 (21.26)     3:20.52 (45.35)
 11 Fort Wayne Swim-IN  'A'       3:20.66    3:20.71         12  
     1) Noah Yarian 17                2) r:0.31 Jack McCurdy 17       
     3) r:0.42 Bryce Handshoe 18      4) Tristan Dewitt 17            
    r:+0.11  23.06        48.33 (48.33)
        1:14.22 (25.89)     1:44.19 (55.86)
        2:07.13 (22.94)     2:34.69 (50.50)
        2:56.47 (21.78)     3:20.71 (46.02)
 12 Carmel Swim Club-IN  'A'      3:17.35    3:21.02         10  
     1) Griffin Hadley 16             2) r:0.23 Andrew Rafalko 17     
     3) r:0.26 Wyatt Davis 17         4) Jake Mitchell 16             
    r:+0.23  24.40        50.37 (50.37)
        1:17.16 (26.79)     1:48.05 (57.68)
        2:10.72 (22.67)     2:36.45 (48.40)
        2:57.65 (21.20)     3:21.02 (44.57)
 13 Gator Swim Club-FL  'A'       3:23.09    3:21.15          8  
     1) Trevor McGovern 17            2) r:0.27 Michael Challis 18    
     3) r:0.28 Peyton Werner 18       4) Julian Hill 17               
    r:+0.17  24.44        51.27 (51.27)
        1:17.21 (25.94)     1:47.39 (56.12)
        2:09.79 (22.40)     2:36.47 (49.08)
        2:57.96 (21.49)     3:21.15 (44.68)
 14 SwimMAC Carolina-NC  'B'      3:21.61    3:21.47          6  
     1) Josh Fletcher 18              2) r:0.15 Markus Wennborg 17    
     3) r:0.12 Jeffrey Harding 18     4) Chase Allison 18             
    r:+0.39  24.16        50.08 (50.08)
        1:15.75 (25.67)     1:45.48 (55.40)
        2:08.20 (22.72)     2:35.22 (49.74)
        2:57.13 (21.91)     3:21.47 (46.25)
 15 Episcopal AmberJ-FL  'A'      3:25.07    3:21.83          4  
     1) Jace Crawford 16              2) r:0.51 Paul Degrado 17       
     3) r:0.34 Sterling Crane 17      4) Braeden Knight 16            
    r:+0.34  24.93        52.16 (52.16)
        1:17.47 (25.31)     1:46.29 (54.13)
        2:08.60 (22.31)     2:33.89 (47.60)
        2:56.20 (22.31)     3:21.83 (47.94)
 16 Kentucky Aquatic-KY  'A'      3:22.51    3:21.90          2  
     1) Matt Menke 18                 2) r:0.19 Ben McKeown 17        
     3) r:0.29 Matthew Street 17      4) Jack Brester 16              
    r:+0.12  23.34        49.01 (49.01)
        1:15.40 (26.39)     1:45.61 (56.60)
        2:08.25 (22.64)     2:35.00 (49.39)
        2:56.89 (21.89)     3:21.90 (46.90)
 17 Tennessee Aquati-SE  'A'      3:21.12    3:22.09        
     1) Noah Salcido 18               2) r:0.27 Jackson Hamilton 18   
     3) r:0.28 Thomas Horne 16        4) Coleman Kredich 17           
    r:+0.24  24.30        49.85 (49.85)
        1:16.45 (26.60)     1:46.97 (57.12)
        2:09.82 (22.85)     2:36.69 (49.72)
        2:57.94 (21.25)     3:22.09 (45.40)
 18 Poseidon Swimmin-VA  'A'      3:23.16    3:22.12        
     1) Sean Hogan 18                 2) r:0.28 Noah Nichols 16       
     3) r:0.19 Ryan Polino 18         4) Nathan Wakefield 18          
    r:+0.60  24.21        49.95 (49.95)
        1:16.05 (26.10)     1:46.38 (56.43)
        2:09.35 (22.97)     2:36.10 (49.72)
        2:57.96 (21.86)     3:22.12 (46.02)
 19 Upper Dublin Aqu-MA  'A'      3:26.30    3:22.25        
     1) Jake Dimartile 16             2) r:0.09 Matthew Jensen 17     
     3) r:0.22 TJ Yaglenski 17        4) Kyle Pro 16                  
    r:+0.32  24.19        50.15 (50.15)
        1:16.02 (25.87)     1:46.24 (56.09)
        2:09.06 (22.82)     2:36.48 (50.24)
        2:58.04 (21.56)     3:22.25 (45.77)
 20 Cincinnati Marli-OH  'A'      3:20.82    3:22.59        
     1) Aaron Sequeira 17             2) r:0.13 Scott Sobolewski 16   
     3) r:0.20 Nate Buse 16           4) Elliott Carl 17              
    r:+0.32  24.11        50.06 (50.06)
        1:16.02 (25.96)     1:45.67 (55.61)
        2:08.27 (22.60)     2:35.55 (49.88)
        2:57.43 (21.88)     3:22.59 (47.04)
 21 YMCA of the Tria-NC  'A'      3:25.81    3:22.96        
     1) David Wahlen 18               2) r:0.60 Perry Becker 16       
     3) r:0.37 Alex Smyre 16          4) Taye Brown 17                
    r:+0.34  23.42        49.27 (49.27)
        1:15.35 (26.08)     1:45.93 (56.66)
        2:09.12 (23.19)     2:36.62 (50.69)
        2:58.51 (21.89)     3:22.96 (46.34)
 22 Allegheny North-AM  'A'       3:18.66    3:22.97        
     1) Rick Mihm 17                  2) r:0.47 Jerry Chen 18         
     3) r:0.36 Branko Kosanovich 16   4) Jack Wright 18               
             24.87        51.81 (51.81)
        1:17.64 (25.83)     1:48.69 (56.88)
        2:11.92 (23.23)     2:38.72 (50.03)
        2:59.81 (21.09)     3:22.97 (44.25)
 23 Badger Swim Club-MR  'A'      3:24.05    3:24.04        
     1) Garrett Towne 18              2) r:0.31 Hunter Kim 16         
     3) r:0.28 Matthew Fenlon 16      4) Nicholas Torres 17           
    r:+0.09  24.51        50.81 (50.81)
        1:17.49 (26.68)     1:48.03 (57.22)
        2:11.22 (23.19)     2:37.93 (49.90)
        2:59.69 (21.76)     3:24.04 (46.11)
 24 Bolles School Sh-FL  'A'      3:20.47    3:24.48        
     1) Jack Vandeusen 17             2) r:0.56 Cobi Lopez Miro 17    
     3) r:0.33 Billy Jones 16         4) *Rafael Ponce De Leon 18     
    r:+0.43  25.58        52.14 (52.14)
        1:18.23 (26.09)     1:48.76 (56.62)
        2:11.63 (22.87)     2:38.07 (49.31)
        3:00.16 (22.09)     3:24.48 (46.41)
 25 Marlins of Ralei-NC  'A'      3:22.77    3:25.21        
     1) Mitchell Langston 18          2) r:0.23 Sammy Lucht 17        
     3) r:0.00 *Jesse Ssengonzi 16    4) Jaden Kring 17               
    r:+0.36  24.52        51.00 (51.00)
        1:17.54 (26.54)     1:48.27 (57.27)
        2:11.00 (22.73)     2:37.98 (49.71)
        3:00.36 (22.38)     3:25.21 (47.23)
 26 NOVA of Virginia-VA  'A'      3:23.93    3:25.38        
     1) Zachary Cram 17               2) r:0.38 Aidan Duffy 16        
     3) r:0.17 Christopher Dalalle 18 4) Dain Ripol 17                
    r:+0.16  24.57        50.18 (50.18)
        1:17.20 (27.02)     1:48.62 (58.44)
        2:12.03 (23.41)     2:39.22 (50.60)
        3:00.98 (21.76)     3:25.38 (46.16)
 27 Franklin Regiona-IN  'A'      3:23.51    3:25.44        
     1) Cade Oliver 15                2) r:0.40 Jacob Destrampe 18    
     3) r:0.22 Brenden Gough 18       4) Max Wiser 17                 
    r:+0.07  25.08        51.43 (51.43)
        1:17.28 (25.85)     1:47.82 (56.39)
        2:11.37 (23.55)     2:39.21 (51.39)
        3:00.73 (21.52)     3:25.44 (46.23)
 28 Patriot Aquatics-FL  'A'      3:23.48    3:25.85        
     1) Jhon Moncada 17               2) r:0.30 Nate Boccuzzo 17      
     3) r:0.40 Sage Sungail 14        4) Cole Parnell 17              
    r:+0.36  24.49        51.12 (51.12)
        1:17.78 (26.66)     1:47.84 (56.72)
        2:11.34 (23.50)     2:39.13 (51.29)
        3:01.45 (22.32)     3:25.85 (46.72)
 29 Swim GSA-NC  'A'              3:26.42    3:26.52        
     1) Tanner Hering 17              2) r:0.19 Reid Mikuta 17        
     3) r:0.33 Eric Cantrell 16       4) Reilly Keaney 15             
    r:+0.32  25.02        51.29 (51.29)
        1:17.38 (26.09)     1:46.39 (55.10)
        2:10.36 (23.97)     2:38.43 (52.04)
        3:01.51 (23.08)     3:26.52 (48.09)
 30 Tide Swimming-VA  'A'         3:24.38    3:26.55        
     1) Alexander Neff 17             2) r:0.17 Kyle Demers 17        
     3) r:0.22 Tyler Hill 18          4) Kendall Ewing 16             
    r:+0.46  24.98        51.26 (51.26)
        1:18.40 (27.14)     1:48.70 (57.44)
        2:12.27 (23.57)     2:39.91 (51.21)
        3:01.72 (21.81)     3:26.55 (46.64)
 31 Lexington Dolphi-KY  'A'      3:26.01    3:26.70        
     1) Kaleb Brannock 16             2) r:0.32 Thomas Strother 18    
     3) r:0.26 Zach Hils 18           4) Scott Scanlon 18             
    r:+0.23  24.54        51.02 (51.02)
        1:18.02 (27.00)     1:49.66 (58.64)
        2:12.54 (22.88)     2:39.21 (49.55)
        3:02.03 (22.82)     3:26.70 (47.49)
 32 Marlins of Ralei-NC  'B'      3:26.46    3:27.82        
     1) Michael Moore 16              2) r:0.13 Bode Ringenbach 15    
     3) r:0.37 Noah Diacumakos 17     4) Zachary Speerschneider 18    
    r:+0.23  25.08        51.48 (51.48)
        1:18.50 (27.02)     1:49.09 (57.61)
        2:12.52 (23.43)     2:39.95 (50.86)
        3:02.45 (22.50)     3:27.82 (47.87)
 33 Carmel Swim Club-IN  'B'      3:23.10    3:27.93        
     1) Gus Rothrock 16               2) r:0.00 Drew Stagge 17        
     3) r:0.24 Jota Iwase 18          4) Alec Delong 17               
    r:+0.20  25.37        52.48 (52.48)
        1:19.97 (27.49)     1:50.88 (58.40)
        2:15.05 (24.17)     2:42.75 (51.87)
        3:04.18 (21.43)     3:27.93 (45.18)
 34 Blue Dolfins-FL  'A'          3:24.04    3:28.03        
     1) Noah Evans 17                 2) r:0.38 Hector Rodriguez 17   
     3) r:0.42 Mason Herbet 16        4) Carlos Cartagena - Diaz 17   
    r:+0.40  25.18        51.65 (51.65)
        1:18.73 (27.08)     1:49.58 (57.93)
        2:12.76 (23.18)     2:40.37 (50.79)
        3:03.37 (23.00)     3:28.03 (47.66)
 35 Dayton Raiders-OH  'B'        3:24.39    3:29.73        
     1) Ian Leighninger 17            2) r:0.38 Dillon Edge 14        
     3) r:0.41 Wesley Schauer 15      4) Alan Flower 17               
    r:+0.20  25.54        52.94 (52.94)
        1:20.41 (27.47)     1:51.26 (58.32)
        2:15.00 (23.74)     2:42.89 (51.63)
        3:05.15 (22.26)     3:29.73 (46.84)
 36 Scarlet Aquatics-NJ  'A'      3:23.50    3:31.11        
     1) Brian Uribe 15                2) r:0.46 Julian Chun 17        
     3) r:0.31 Gabriel Orbe 16        4) Justin Park 18               
    r:+0.42  25.56        52.97 (52.97)
        1:20.60 (27.63)     1:52.12 (59.15)
        2:15.83 (23.71)     2:42.75 (50.63)
        3:05.94 (23.19)     3:31.11 (48.36)
 37 Bolles School Sh-FL  'B'      3:24.89    3:31.47        
     1) Jack Wessell 18               2) r:0.13 Ansen Meyer 16        
     3) r:0.06 Chance Conde 16        4) *Zi Win Lim 17               
    r:+0.18  26.07        53.46 (53.46)
        1:20.21 (26.75)     1:51.96 (58.50)
        2:16.10 (24.14)     2:43.99 (52.03)
        3:06.64 (22.65)     3:31.47 (47.48)
 38 Firestone Akron-LE  'A'       3:24.75    3:32.53        
     1) Kaden Smesko 16               2) r:0.31 Jack Saum 18          
     3) r:0.35 Max Nixon 17           4) Nathan Phillips 14           
    r:+0.19  24.10        50.01 (50.01)
        1:17.38 (27.37)     1:48.89 (58.88)
        2:13.50 (24.61)     2:43.45 (54.56)
        3:06.70 (23.25)     3:32.53 (49.08)
 39 Crimson Aquatics-NE  'A'      3:24.04    3:34.45        
     1) Brandon Musaku 18             2) r:0.53 John McEachern 17     
     3) r:0.38 Tyler Knightly 17      4) John Zeiger 17               
    r:+0.24  25.42        52.25 (52.25)
        1:20.14 (27.89)     1:52.23 (59.98)
        2:18.23 (26.00)     2:48.08 (55.85)
        3:10.24 (22.16)     3:34.45 (46.37)
 -- SwimMAC Carolina-NC  'A'      3:16.51         DQ        
     1) Hugh Svendsen 17              2) r:0.16 Scott Lyons 17        
     3) r:0.21 Boyd Poelke 17         4) John Walker 17               
    r:+0.39  24.14        49.43 (49.43)
        1:14.76 (25.33)     1:44.28 (54.85)
        2:05.75 (21.47)     2:31.40 (47.12)
        2:52.26 (20.86)          DQ (44.00)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 12                      
 
  1. Mason Manta Rays                  255   2. Dynamo Swim Club                  146
  3. SwimMAC Carolina                  106   4. Enfinity Aquatic Club              87
  5. Dayton Raiders                     86   6. SwimAtlanta                        85
  7. Michigan Lakeshore Aquatics        77   8. Lakeside Swim Team                 75
  9. Carmel Swim Club                   68  10. Gator Swim Club                    65
 11. Team Pittsburgh Elite Aquatics     48  12. Fort Wayne Swim Team               38
 13. Allegheny North Swim Club          22  14. Lexington Dolphins                 17
 14. Star Aquatics                      17  16. Hamilton Y Aquatic Club            16
 17. Racer X Aquatics                   15  17. Sarasota Tsunami Swim Team         15
 19. State College Area Y Aqualions     14  20. North Penn Aquatic Club            13
 21. Somerset Hills YMCA                12  21. East Coast Aquatic Team            12
 23. Gator Swim Club                     9  24. Franklin Regional Swim Team         8
 24. Cincinnati Marlins                  8  24. Kentucky Aquatics                   8
 27. Badger Swim Club,Inc.               7  27. Rapids Area Y Swimmers              7
 29. Bolles School Sharks                6  29. Ohio State Swim Club                6
 29. Tennessee Aquatics                  6  29. Aquabears                           6
 33. Nova of Virginia Aquatics, Inc      5  33. Piedmont Family Ymca/Cyac           5
 35. Episcopal AmberJax                  4  35. Athens Bulldog Swim Club            4
 37. Snow Swimming                       3  37. YMCA Of Greenwich Marlins           3