USA Swimming-National Meets                            12/6/2018 - 7:41 PM
         2018 East Speedo Winter Juniors - 12/5/2018 to 12/8/2018          
 
 Event 11  Women 4x100 Yard Medley Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 3:33.93  12/7/2017 Fort Collins Area ST
                          B Stewart, Z Bartel, C Gillilan, K Alons
         Pool: P 3:26.41  3/19/2015 Stanford
                          A Howe, M Olsen, J Hu, S Manuel
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Nashville Aquati-SE  'A'      3:36.68    3:36.23         40  
     1) Alex Walsh 17                 2) r:0.09 Ella Nelson 17        
     3) r:0.21 Lauren Hurt 17         4) Gretchen Walsh 15            
    r:+0.35  26.44        53.25 (53.25)
        1:22.06 (28.81)   1:54.56 (1:01.31)
        2:19.89 (25.33)     2:49.45 (54.89)
        3:11.75 (22.30)     3:36.23 (46.78)
  2 TAC Titans-NC  'A'            3:40.67    3:38.47         34  
     1) Claire Curzan 14              2) r:0.20 Maria Baric 17        
     3) r:0.33 Charlotte Hook 14      4) Brooke Zettel 15             
    r:+0.45  25.52        53.01 (53.01)
        1:21.86 (28.85)   1:54.77 (1:01.76)
        2:19.47 (24.70)     2:47.88 (53.11)
        3:12.00 (24.12)     3:38.47 (50.59)
  3 SwimMAC Carolina-NC  'A'      3:38.55    3:39.57         32  
     1) Maddy Flickinger 17           2) r:0.41 Emme Nelson 17        
     3) r:0.37 Ellie Vannote 17       4) Elizabeth Sowards 15         
    r:+0.40  26.52        54.83 (54.83)
        1:23.60 (28.77)   1:56.41 (1:01.58)
        2:21.50 (25.09)     2:49.70 (53.29)
        3:13.56 (23.86)     3:39.57 (49.87)
  4 Cardinal Aquatic-KY  'A'      3:37.39    3:40.10         30  
     1) Krista Wheeler 15             2) r:0.15 Anna Hogan 17         
     3) r:0.11 Gabi Albiero 16        4) Ella Welch 14                
    r:+0.15  26.08        53.72 (53.72)
        1:07.84 (14.12)   1:57.59 (1:03.87)
        2:21.85 (24.26)     2:49.84 (52.25)
        3:13.47 (23.63)     3:40.10 (50.26)
  5 Dynamo Swim Club-GA  'A'      3:42.75    3:40.39         28  
     1) Rye Ulett 14                  2) r:0.41 Alicia Henry 15       
     3) r:0.27 Tristen Ulett 16       4) Abby Pilkenton 16            
    r:+0.33  26.93        54.74 (54.74)
        1:24.06 (29.32)   1:56.89 (1:02.15)
        2:21.92 (25.03)     2:50.67 (53.78)
        3:14.77 (24.10)     3:40.39 (49.72)
  6 Gator Swim Club-FL  'A'       3:41.00    3:40.43         26  
     1) Caitlin Brooks 18             2) r:0.21 Juliana Lopez 14      
     3) r:0.44 Talia Bates 17         4) Katie Cronin 17              
    r:+0.08  25.30        52.26 (52.26)
        1:22.30 (30.04)   1:56.98 (1:04.72)
        2:21.72 (24.74)     2:50.13 (53.15)
        3:14.09 (23.96)     3:40.43 (50.30)
  7 Chelsea Piers Aq-CT  'A'      3:43.25    3:40.54         24  
     1) Sophia Moore 16               2) r:0.11 Kate Douglass 17      
     3) r:0.36 Bridget Semenuk 17     4) Maxine Parker 16             
    r:+0.33  26.40        55.26 (55.26)
        1:23.52 (28.26)   1:55.70 (1:00.44)
        2:21.16 (25.46)     2:51.54 (55.84)
        3:07.13 (15.59)     3:40.54 (49.00)
  8 Mason Manta Rays-OH  'A'      3:41.33    3:40.78         22  
     1) Brynna Wolfe 18               2) r:0.43 Reese Lugbill 15      
     3) r:0.20 Harna Minezawa 17      4) Cora Dupre 17                
    r:+0.26  26.79        54.43 (54.43)
        1:23.47 (29.04)   1:56.52 (1:02.09)
        2:22.10 (25.58)     2:52.12 (55.60)
        3:15.10 (22.98)     3:40.78 (48.66)
  9 SwimMAC Carolina-NC  'B'      3:41.14    3:40.98         18  
     1) Kensley Merritt 17            2) r:0.14 Grace Rainey 14       
     3) r:0.53 Janie Smith 17         4) Olwyn Bartis 17              
    r:+0.31  26.38        54.20 (54.20)
        1:23.45 (29.25)   1:56.34 (1:02.14)
        2:21.02 (24.68)     2:50.77 (54.43)
        3:14.49 (23.72)     3:40.98 (50.21)
 10 NOVA of Virginia-VA  'A'      3:41.64    3:41.06         14  
     1) Josephine Fuller 15           2) r:0.19 Grace Sheble 15       
     3) r:0.49 Megan Pulley 16        4) Sydney Whiting 17            
    r:+0.18  26.97        55.37 (55.37)
        1:24.49 (29.12)   1:57.24 (1:01.87)
        2:22.02 (24.78)     2:51.21 (53.97)
        3:15.24 (24.03)     3:41.06 (49.85)
 11 Marlins of Ralei-NC  'A'      3:42.78    3:42.58         12  
     1) Rachel Strickland 17          2) r:0.23 Ashley McCauley 17    
     3) r:0.29 Abby Arens 16          4) Adrianna Cera 17             
    r:+0.19  27.21        56.03 (56.03)
        1:25.21 (29.18)   1:58.43 (1:02.40)
        2:22.93 (24.50)     2:51.63 (53.20)
        3:15.86 (24.23)     3:42.58 (50.95)
 12 Tide Swimming-VA  'A'         3:44.62    3:43.11         10  
     1) Elle Caldow 16                2) r:0.46 Lauren Barakey 16     
     3) r:0.34 Nikki Venema 17        4) Samantha Tadder 15           
    r:+0.42  25.93        54.03 (54.03)
        1:23.64 (29.61)   1:57.51 (1:03.48)
        2:22.57 (25.06)     2:51.95 (54.44)
        3:16.31 (24.36)     3:43.11 (51.16)
 13 Michigan Lakesho-MI  'A'      3:47.10    3:43.15          8  
     1) Kathryn Ackerman 16           2) r:0.31 Kasia Norman 15       
     3) r:0.17 Sage Gettings 16       4) Elle Giesler 17              
    r:+0.25  26.10        54.27 (54.27)
        1:22.80 (28.53)   1:56.65 (1:02.38)
        2:22.52 (25.87)     2:52.94 (56.29)
        3:16.71 (23.77)     3:43.15 (50.21)
 14 Carmel Swim Club-IN  'A'      3:45.52    3:43.28          6  
     1) Berit Berglund 13             2) r:0.27 Devon Kitchel 14      
     3) r:0.15 Kelly Pash 17          4) Kendra Bowen 17              
    r:+0.32  26.73        55.16 (55.16)
        1:25.54 (30.38)   1:59.90 (1:04.74)
        2:24.56 (24.66)     2:53.21 (53.31)
        3:17.29 (24.08)     3:43.28 (50.07)
 15 Ohio State Swim-OH  'A'       3:43.89    3:43.44          4  
     1) Kate Saczawa 17               2) r:0.28 Janessa Mathews 18    
     3) r:0.50 Jordan Aurnou-Rhees 16 4) Ava Lachey 14                
    r:+0.27  27.26        56.37 (56.37)
        1:24.73 (28.36)   1:57.52 (1:01.15)
        2:22.88 (25.36)     2:52.62 (55.10)
        3:16.67 (24.05)     3:43.44 (50.82)
 16 Baylor Swim Club-SE  'A'      3:46.59    3:43.88          2  
     1) Ellie Waldrep 16              2) r:0.25 Jewel Gordon 17       
     3) r:0.21 Addison Smith 17       4) Jamee Mitchum 17             
    r:+0.17  25.68        53.06 (53.06)
        1:22.39 (29.33)   1:57.68 (1:04.62)
        2:22.66 (24.98)     2:51.86 (54.18)
        3:16.26 (24.40)     3:43.88 (52.02)
 17 Dynamo Swim Club-GA  'B'      3:46.29    3:45.21        
     1) Hannah Wasmuth 16             2) r:0.09 Adeline Farrington 17 
     3) r:0.11 *Jade Foelske 17       4) Savannah Mitchell 17         
    r:+0.20  28.30        57.51 (57.51)
        1:26.41 (28.90)   1:59.31 (1:01.80)
        2:24.62 (25.31)     2:53.88 (54.57)
        3:18.46 (24.58)     3:45.21 (51.33)
 18 Y-Spartaquatics-SC  'A'       3:44.85    3:45.54        
     1) Annika McEnroe 15             2) r:0.32 Hannah Ownbey 17      
     3) r:0.29 Emily Horomanski 17    4) Kirsti McEnroe 14            
    r:+0.15  27.32        56.02 (56.02)
        1:25.60 (29.58)   1:59.47 (1:03.45)
        2:25.27 (25.80)     2:54.82 (55.35)
        3:18.59 (23.77)     3:45.54 (50.72)
 19 NOVA of Virginia-VA  'B'      3:44.48    3:46.04        
     1) Maddie Pierce 15              2) r:-0.99 Sarah Bender 17      
     3) r:0.28 Caroline Sheble 15     4) Cooper Ackerly 15            
    r:+0.04  26.89        56.57 (56.57)
        1:25.83 (29.26)   2:00.27 (1:03.70)
        2:25.15 (24.88)     2:54.71 (54.44)
        3:19.32 (24.61)     3:46.04 (51.33)
 20 Ohio State Swim-OH  'B'       3:45.43    3:46.11        
     1) Riley Huddleston 15           2) r:0.25 Logan Lawhorn 17      
     3) r:0.38 Cameron Kuriger 14     4) Mia Lachey 16                
    r:+0.30  27.22        56.12 (56.12)
        1:25.59 (29.47)   1:59.62 (1:03.50)
        2:24.71 (25.09)     2:54.41 (54.79)
        3:19.01 (24.60)     3:46.11 (51.70)
 21 SwimAtlanta-GA  'A'           3:47.08    3:46.27        
     1) Elly Deas 17                  2) r:0.18 Gigi Johnson 14       
     3) r:0.32 Caroline Irwin 16      4) Emma Alexander 18            
    r:+0.27  27.64        56.67 (56.67)
        1:26.11 (29.44)   1:59.63 (1:02.96)
        2:25.47 (25.84)     2:55.15 (55.52)
        3:19.75 (24.60)     3:46.27 (51.12)
 22 Executive Swim C-NE  'A'      3:48.67    3:47.08        
     1) Lindsey Wagner 18             2) r:0.46 Allegra Walker 16     
     3) r:0.11 Emma Schulman 16       4) Grace Walker 16              
    r:+0.12  26.21        54.85 (54.85)
        1:23.43 (28.58)   1:56.57 (1:01.72)
        2:23.40 (26.83)     2:54.64 (58.07)
        3:18.92 (24.28)     3:47.08 (52.44)
 23 Mason Manta Rays-OH  'B'      3:47.39    3:47.15        
     1) Nicola Lane 16                2) r:0.23 Ashley Lugbill 15     
     3) r:0.27 Kiara Anchrum 16       4) Leanna Wall 17               
    r:+0.33  26.50        55.24 (55.24)
        1:24.66 (29.42)   1:59.14 (1:03.90)
        2:24.84 (25.70)     2:55.63 (56.49)
        3:20.09 (24.46)     3:47.15 (51.52)
 24 Tide Swimming-VA  'B'         3:47.98    3:47.74        
     1) Mary Burt 18                  2) r:0.30 Julia Smith 17        
     3) r:0.17 Shelby Raber 17        4) Kayla Wilson 14              
    r:+0.41  28.30        57.89 (57.89)
        1:27.41 (29.52)   2:00.53 (1:02.64)
        2:26.32 (25.79)     2:57.56 (57.03)
        3:21.77 (24.21)     3:47.74 (50.18)
 25 Upper Palmetto Y-SC  'A'      3:47.66    3:47.91        
     1) Erynn Black 17                2) r:0.46 Sara Greene 17        
     3) r:0.37 Anna Ashley 16         4) Aubrey Chandler 16           
    r:+0.27  27.42        56.68 (56.68)
        1:26.48 (29.80)   2:00.52 (1:03.84)
        2:26.40 (25.88)     2:57.51 (56.99)
        3:21.26 (23.75)     3:47.91 (50.40)
 26 Laker Swim-FL  'A'            3:45.89    3:48.14        
     1) Isabel Ivey 18                2) r:0.54 Hayley Clark 14       
     3) r:0.22 Grace Khunduang 15     4) Elizabeth Cottle 17          
    r:+0.55  25.60        52.83 (52.83)
        1:23.90 (31.07)   2:00.07 (1:07.24)
        2:26.80 (26.73)     2:56.93 (56.86)
        3:21.28 (24.35)     3:48.14 (51.21)
 27 New Wave Swim Te-NC  'A'      3:47.82    3:48.22        
     1) Aynslee Grasso 16             2) r:0.37 Mikaela Fullerton 17  
     3) r:0.42 Amanda Ray 16          4) Olivia Gschwind 16           
    r:+0.31  27.90        57.74 (57.74)
        1:27.26 (29.52)   2:01.28 (1:03.54)
        2:26.41 (25.13)     2:55.73 (54.45)
        3:20.46 (24.73)     3:48.22 (52.49)
 28 Bolles School Sh-FL  'B'      3:48.33    3:48.24        
     1) Adair Sand 17                 2) r:0.32 Carly Schwab 17       
     3) r:0.23 Olivia Peoples 15      4) Ria Malhotra 17              
                          57.00 (57.00)
        1:25.93 (28.93)   2:01.05 (1:04.05)
        2:26.58 (25.53)     2:57.04 (55.99)
        3:21.69 (24.65)     3:48.24 (51.20)
 29 Fort Wayne Swim-IN  'A'       3:47.87    3:48.32        
     1) Mallory Jackson 16            2) r:0.29 Laura Wright 17       
     3) r:0.29 Teagen Moon 16         4) Mya Vanderhagen 17           
    r:+0.39  27.27        56.22 (56.22)
        1:26.54 (30.32)   2:02.24 (1:06.02)
        2:27.12 (24.88)     2:56.56 (54.32)
        3:21.05 (24.49)     3:48.32 (51.76)
 30 Carmel Swim Club-IN  'B'      3:48.14    3:48.45        
     1) Colleen Duffy 15              2) r:0.13 Ashlyn Underhill 18   
     3) r:-0.06 Meredith Berglund 16  4) Madelyn Christman 15         
    r:+0.20  26.85        55.39 (55.39)
        1:26.63 (31.24)   2:02.35 (1:06.96)
        2:27.85 (25.50)     2:58.07 (55.72)
        3:21.80 (23.73)     3:48.45 (50.38)
 31 Ensworth Aquatic-SE  'A'      3:44.10    3:48.64        
     1) Kallie Chelsvig 16            2) r:0.33 Hannah Neilsen 15     
     3) r:0.33 Alex Massey 16         4) Ophelia Pilkinton 18         
    r:+0.20  27.88        56.92 (56.92)
        1:27.20 (30.28)   2:02.05 (1:05.13)
        2:27.51 (25.46)     2:57.26 (55.21)
        3:22.04 (24.78)     3:48.64 (51.38)
 32 East Coast Aquat-FG  'A'      3:45.81    3:49.43        
     1) Megan Murphy 15               2) r:0.15 Paige Maceachern 15   
     3) r:0.06 Madison Cummings 17    4) *Chade Nersicio 17           
             27.23        56.42 (56.42)
        1:27.36 (30.94)   2:03.82 (1:07.40)
        2:29.08 (25.26)     2:59.08 (55.26)
        3:22.75 (23.67)     3:49.43 (50.35)
 33 Marlins of Ralei-NC  'B'      3:44.60    3:50.05        
     1) Kenna Haney 17                2) r:0.26 Genna Joyce 16        
     3) r:0.33 Caroline Crouse 16     4) Jacqueline Taylor 17         
    r:+0.34  27.85        56.76 (56.76)
        1:26.52 (29.76)   2:00.15 (1:03.39)
        2:26.15 (26.00)     2:56.82 (56.67)
        3:21.88 (25.06)     3:50.05 (53.23)
 34 NYS Aquatics, In-MR  'A'      3:44.15    3:50.76        
     1) Lauren Aylmer 16              2) r:0.19 Theresa Milio 16      
     3) r:0.09 Joy Jiang 15           4) Jess Pryne 16                
    r:+0.14  26.78        55.86 (55.86)
        1:25.37 (29.51)   2:00.84 (1:04.98)
        2:26.73 (25.89)     2:56.99 (56.15)
        3:22.01 (25.02)     3:50.76 (53.77)
 35 Pittsburgh Elite-AM  'A'      3:45.36    3:50.86        
     1) Karen Siddoway 18             2) r:-0.01 Naomee Miller 17     
     3) r:0.33 Ella Ogden 14          4) Ellie Tiskus 17              
    r:+0.58  27.79        56.65 (56.65)
        1:26.96 (30.31)   2:01.26 (1:04.61)
        2:26.93 (25.67)     2:57.00 (55.74)
        3:22.16 (25.16)     3:50.86 (53.86)
 36 Tennessee Aquati-SE  'A'      3:48.69    3:51.03        
     1) Corinne Chiles 16             2) r:0.17 Lindsey Sanders 17    
     3) r:0.31 Annie Rimmer 16        4) Julia Burroughs 14           
    r:+0.33  28.38        58.30 (58.30)
        1:28.57 (30.27)   2:02.90 (1:04.60)
        2:28.96 (26.06)     2:59.39 (56.49)
        3:23.73 (24.34)     3:51.03 (51.64)
 37 Saint Andrew's A-FG  'A'      3:48.07    3:51.26        
     1) Aspen Gersper 13              2) r:0.30 Shayna Fetes 17       
     3) r:0.10 Emily Trieschmann 15   4) Lucy Miller 15               
    r:+0.48  27.75        57.24 (57.24)
        1:27.28 (30.04)   2:01.45 (1:04.21)
        2:27.87 (26.42)     2:59.03 (57.58)
        3:23.83 (24.80)     3:51.26 (52.23)
 38 Crimson Aquatics-NE  'A'      3:47.58    3:51.71        
     1) Sadie Runeman 15              2) r:0.41 Anna Feng 18          
     3) r:0.29 Caitlin Spencer 17     4) Molly Hamlin 15              
    r:+0.39  27.31        56.00 (56.00)
        1:27.76 (31.76)   2:03.70 (1:07.70)
        2:29.78 (26.08)     3:00.52 (56.82)
        3:25.32 (24.80)     3:51.71 (51.19)
 39 Club Wolverine-MI  'B'        3:47.63    3:51.96        
     1) Sophia Tuinman 16             2) r:0.58 Winnie Jalet 14       
     3) r:0.44 Hannah Bellard 13      4) Lily Cramer 14               
    r:+0.37  26.88        55.31 (55.31)
        1:25.98 (30.67)   2:01.73 (1:06.42)
        2:28.36 (26.63)     2:58.74 (57.01)
        3:24.39 (25.65)     3:51.96 (53.22)
 40 Huntsville Swim-SE  'A'       3:46.28    3:52.35        
     1) Spike Krichev 14              2) r:0.47 Alison Hu 17          
     3) r:0.58 Rebekah Hamilton 15    4) Callie Patz 17               
    r:+0.36  27.70        56.97 (56.97)
        1:27.51 (30.54)   2:03.03 (1:06.06)
        2:28.72 (25.69)     2:59.24 (56.21)
        3:23.98 (24.74)     3:52.35 (53.11)
 41 Franklin Regiona-IN  'A'      3:45.64    3:52.80        
     1) Scarlet Friend 17             2) r:0.26 Kabria Chapman 16     
     3) r:0.59 Carla Gildersleeve 18  4) Gracey Payne 15              
    r:+0.32  28.00        57.72 (57.72)
        1:27.62 (29.90)   2:03.56 (1:05.84)
        2:29.17 (25.61)     2:58.94 (55.38)
        3:24.29 (25.35)     3:52.80 (53.86)
 -- Greater Tampa Sw-FL  'A'      3:45.02         DQ        
     1) Reagan Flynn 15               2) r:0.12 Ella Bathurst 15      
     3) r:0.11 Jilian Schulte 17      4) Ella Marlow 16               
    r:+0.33  27.26        58.05 (58.05)
        1:26.92 (28.87)   1:59.68 (1:01.63)
        2:25.90 (26.22)     2:57.05 (57.37)
        3:21.14 (24.09)          DQ (50.59)
 -- Blue Dolfins-FL  'A'          3:45.46         DQ        
     1) Jaden Herbet 16               2) r:0.25 Gabriela Donahue 16   
     3) r:0.20 Abby Gibbons 16        4) Julia Mauter 15              
    r:+0.26  27.59        56.97 (56.97)
        1:27.37 (30.40)   2:01.70 (1:04.73)
        2:26.26 (24.56)     2:55.53 (53.83)
        3:20.19 (24.66)          DQ (51.28)
 -- Club Wolverine-MI  'A'        3:42.99         DQ        
     1) Casey Chung 17                2) r:0.20 Jojo Jorgenson 16     
     3) r:0.25 Rhianna Hensler 17     4) Sydney Stricklin 15          
    r:+0.29  26.11        54.45 (54.45)
        1:24.25 (29.80)   1:58.04 (1:03.59)
        2:23.44 (25.40)     2:53.21 (55.17)
        3:16.99 (23.78)          DQ (50.19)
 -- Bolles School Sh-FL  'A'      3:48.72         NS        
 
                     Women - Team Rankings - Through Event 11                     
 
  1. Nashville Aquatic Club            184   2. SwimMAC Carolina                  165
  3. Chelsea Piers Aquatic Club        116   4. Tac Titans                        111
  5. Mason Manta Rays                   88   6. Dynamo Swim Club                   77
  7. Cardinal Aquatics                  68   8. Nova of Virginia Aquatics, Inc     63
  9. Michigan Lakeshore Aquatics        56  10. Gator Swim Club                    51
 10. Tide Swimming                      51  12. Club Wolverine                     46
 13. Carmel Swim Club                   44  14. Laker Swim                         32
 15. SwimAtlanta                        31  15. Aquatic Team Of Mecklenburg        31
 17. South Florida Aquatic Club         22  17. Marlins of Raleigh                 22
 19. Drop Aquatics                      15  19. Mid-Michigan Aquatics              15
 21. Lexington Dolphins                 14  22. Asphalt Green Unified Aquatics     11
 23. Ohio State Swim Club               10  24. Y-Spartaquatics Swim Club           9
 25. Baylor Swim Club                    8  26. Team Greenville                     7
 26. Commonwealth Swimming               7  28. Grosse Pointe Gators                6
 29. 757 Swim                            5  29. Condors Swim Club of Clarkstow      5
 31. Sarasota YMCA Sharks                4  31. Madison Swimming Association        4
 31. Badger Swim Club,Inc.               4  31. North Palm Beach Swim Club          4
 35. Pipeline Swimming                   3  35. Lakeside Swim Team                  3
 37. Bolles School Sharks                2  38. Munster Swim Club                   1