USA Swimming-National Meets                            12/6/2018 - 6:11 PM
         2018 East Speedo Winter Juniors - 12/5/2018 to 12/8/2018          
 
 Event 8  Men 200 Yard IM
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:42.77  12/2015   Michael Andrew, Indie Swimming
         Pool: P 1:41.61  3/14/2018 Marius Kusch, QU-NC
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Carson Foster    17 Mason Manta Rays  1:43.50    1:42.54J 1017   20  
             22.62        48.35 (25.73)
        1:17.96 (29.61)     1:42.54 (24.58)
  2 Jake Foster      18 Mason Manta Rays  1:44.88    1:44.57   965   17  
             23.13        50.32 (27.19)
        1:19.52 (29.20)     1:44.57 (25.05)
  3 Zach Hils        18 Lexington Dolphi  1:47.70    1:46.03   928   16  
             23.01        48.89 (25.88)
        1:20.34 (31.45)     1:46.03 (25.69)
  4 Rick Mihm        17 Allegheny North-  1:48.33    1:47.24   898   15  
             23.35        50.48 (27.13)
        1:21.67 (31.19)     1:47.24 (25.57)
  5 Owen Conley      17 Dayton Raiders-O  1:48.03    1:47.50   891   14  
             24.14        50.25 (26.11)
        1:22.13 (31.88)     1:47.50 (25.37)
  6 Sean Faikish     17 North Penn Aquat  1:47.94    1:47.85   883   13  
             23.47        49.99 (26.52)
        1:21.40 (31.41)     1:47.85 (26.45)
  7 Cason Wilburn    17 East Coast Aquat  1:47.90    1:49.80   835   12  
             22.43        49.98 (27.55)
        1:23.84 (33.86)     1:49.80 (25.96)
 -- Hugh Svendsen    17 SwimMAC Carolina  1:48.78         DQ        
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Wyatt Davis      17 Carmel Swim Club  1:48.80    1:47.25   897    9  
             23.28        49.78 (26.50)
        1:21.99 (32.21)     1:47.25 (25.26)
 10 Matthew Fenlon   16 Badger Swim Club  1:49.15    1:47.74   885    7  
             23.56        50.33 (26.77)
        1:22.14 (31.81)     1:47.74 (25.60)
 11 Conner Kang      17 Lakeside Swim Te  1:49.80    1:48.63   863    6  
             23.19        50.02 (26.83)
        1:21.87 (31.85)     1:48.63 (26.76)
 12 Ansel Froass     17 Mason Manta Rays  1:49.26    1:49.24   848    5  
             24.24        51.65 (27.41)
        1:23.30 (31.65)     1:49.24 (25.94)
 13 Jackson Harvin   17 Athens Bulldog S  1:48.99    1:49.34   846    4  
             24.30        52.35 (28.05)
        1:23.16 (30.81)     1:49.34 (26.18)
 14 Markus Wennborg  17 SwimMAC Carolina  1:48.97    1:49.48   843    3  
             23.69        51.59 (27.90)
        1:22.33 (30.74)     1:49.48 (27.15)
 15 Tristan Dewitt   17 Fort Wayne Swim-  1:49.64    1:50.73   813    2  
             23.96        52.47 (28.51)
        1:23.88 (31.41)     1:50.73 (26.85)
 16 Zachary Cram     17 NOVA of Virginia  1:49.40    1:51.86   786    1  
             24.03        52.47 (28.44)
        1:25.00 (32.53)     1:51.86 (26.86)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Jack Meehan      16 Aquatic Team Of-  1:50.08    1:48.06   877  
             23.89        51.96 (28.07)
        1:22.24 (30.28)     1:48.06 (25.82)
 18 Garrett Boone    16 Aquatic Team Of-  1:49.90    1:48.91   857  
             24.07        50.45 (26.38)
        1:22.73 (32.28)     1:48.91 (26.18)
 19 Jack Moore       16 Snow Swimming-PV  1:49.87    1:49.74   836  
             23.89        51.62 (27.73)
        1:23.79 (32.17)     1:49.74 (25.95)
 20 Adrian Iannamic  18 Dynamo Swim Club  1:49.88    1:49.75   836  
             23.40        50.39 (26.99)
        1:23.32 (32.93)     1:49.75 (26.43)
 21 Josh Matheny     16 Pittsburgh Elite  1:49.94    1:50.32   822  
             24.59        53.32 (28.73)
        1:23.41 (30.09)     1:50.32 (26.91)
 22 Chase Allison    18 SwimMAC Carolina  1:50.08    1:50.79   811  
             24.38        52.72 (28.34)
        1:24.28 (31.56)     1:50.79 (26.51)
 23 Sam Wesley       16 Ridley Area YMCA  1:50.12    1:51.39   797  
             23.62        52.38 (28.76)
        1:25.55 (33.17)     1:51.39 (25.84)
 24 Wes Barnett      16 SwimMAC Carolina  1:49.97    1:51.47   795  
             24.60                     
            1:24.67 ( )     1:51.47 (26.80)
 
                             === Round 1 ===                             
 
 22 Kimani Gregory   17 Racer X Aquatics  1:49.99                   
             22.97        51.29 (28.32)
        1:23.88 (32.59)     1:49.99 (26.11)
 26 Ian Grum         17 Dynamo Swim Club  1:50.17                   
             23.98        50.94 (26.96)
        1:24.50 (33.56)     1:50.17 (25.67)
 27 Tyler Christian  16 Naval Academy Aq  1:50.36                   
             24.21        51.34 (27.13)
        1:23.12 (31.78)     1:50.36 (27.24)
 28 Ethan McCloud    17 Treasure Coast S  1:50.37                   
             23.39        50.51 (27.12)
        1:22.99 (32.48)     1:50.37 (27.38)
 29 Max Rutledge     18 Greater Toledo A  1:50.41                   
             23.96        51.87 (27.91)
        1:23.40 (31.53)     1:50.41 (27.01)
 29 Arsenio Bustos   15 Woodbridge Aquat  1:50.41                   
             23.75        51.31 (27.56)
        1:23.55 (32.24)     1:50.41 (26.86)
 31 Nick Talati      18 Coast Guard Blue  1:50.47                   
             23.62        51.39 (27.77)
        1:24.01 (32.62)     1:50.47 (26.46)
 32 Paul Degrado     17 Episcopal AmberJ  1:50.51                   
             24.12        53.42 (29.30)
        1:24.06 (30.64)     1:50.51 (26.45)
 33 Scott Sobolewsk  16 Cincinnati Marli  1:50.55                   
             23.94        53.40 (29.46)
        1:23.39 (29.99)     1:50.55 (27.16)
 34 Michael Juengel  17 Y-Spartaquatics-  1:50.69                   
             24.42        51.24 (26.82)
        1:24.15 (32.91)     1:50.69 (26.54)
 35 *Alex Borisov    17 Baylor Swim Club  1:50.81                   
             24.53        52.73 (28.20)
        1:23.89 (31.16)     1:50.81 (26.92)
 36 Matthew Jensen   17 Upper Dublin Aqu  1:50.86                   
             23.78                     
            1:24.01 ( )     1:50.86 (26.85)
 37 Jon Bernard      18 Mason Manta Rays  1:50.95                   
             24.48        51.94 (27.46)
        1:23.78 (31.84)     1:50.95 (27.17)
 38 Alexander Neff   17 Tide Swimming-VA  1:50.97                   
             23.78        51.50 (27.72)
        1:24.25 (32.75)     1:50.97 (26.72)
 39 Jack Fitzpatric  17 Pittsburgh Elite  1:51.00                   
             24.17        52.05 (27.88)
        1:24.49 (32.44)     1:51.00 (26.51)
 40 Tyler Hong       15 Great Lakes Sail  1:51.06                   
             24.00        51.99 (27.99)
        1:24.51 (32.52)     1:51.06 (26.55)
 41 Josh Zuchowski   14 Flood Aquatics S  1:51.08                   
             24.42        51.83 (27.41)
        1:24.77 (32.94)     1:51.08 (26.31)
 42 Hunter Kim       16 Badger Swim Club  1:51.15                   
             23.72        51.98 (28.26)
        1:23.70 (31.72)     1:51.15 (27.45)
 43 Adam Kerr        17 Poseidon Swimmin  1:51.16                   
             24.69        52.24 (27.55)
        1:24.31 (32.07)     1:51.16 (26.85)
 43 Zach Franklin    17 Stingrays-GA      1:51.16                   
             23.13        50.46 (27.33)
        1:23.69 (33.23)     1:51.16 (27.47)
 45 Alexander Capiz  17 Grosse Pointe Ga  1:51.28                   
             24.24        52.92 (28.68)
        1:25.09 (32.17)     1:51.28 (26.19)
 46 Dylan Rhee       17 Asphalt Green Un  1:51.32                   
             24.72        54.59 (29.87)
        1:24.71 (30.12)     1:51.32 (26.61)
 47 Cam Auerbach     17 Dynamo Swim Club  1:51.40                   
             23.47        52.13 (28.66)
        1:25.21 (33.08)     1:51.40 (26.19)
 47 Jack McCurdy     17 Fort Wayne Swim-  1:51.40                   
             23.81                     
            1:24.42 ( )     1:51.40 (26.98)
 49 Scott Lyons      17 SwimMAC Carolina  1:51.41                   
             23.40        52.44 (29.04)
        1:23.96 (31.52)     1:51.41 (27.45)
 50 Max Seidel       17 Gator Swim Club-  1:51.45                   
             24.22        52.19 (27.97)
        1:24.10 (31.91)     1:51.45 (27.35)
 51 Matt Menke       18 Kentucky Aquatic  1:51.52                   
             23.91        51.09 (27.18)
        1:25.25 (34.16)     1:51.52 (26.27)
 52 Josh Fong        17 Jersey Wahoos-MA  1:51.60                   
             24.51        52.48 (27.97)
        1:24.91 (32.43)     1:51.60 (26.69)
 53 Andy Lee         17 Laguardia Aquati  1:51.63                   
             23.33        51.41 (28.08)
        1:23.99 (32.58)     1:51.63 (27.64)
 54 Jacob Destrampe  18 Franklin Regiona  1:51.73                   
             23.19        51.41 (28.22)
        1:25.21 (33.80)     1:51.73 (26.52)
 55 Jackson Hamilto  18 Tennessee Aquati  1:51.76                   
             24.07        52.16 (28.09)
        1:24.57 (32.41)     1:51.76 (27.19)
 56 Maxwell Reich    16 Phoenix Swimming  1:51.80                   
             24.67        52.91 (28.24)
        1:24.51 (31.60)     1:51.80 (27.29)
 57 Michael Sandner  17 Dayton Raiders-O  1:51.82                   
             23.73        53.03 (29.30)
        1:24.78 (31.75)     1:51.82 (27.04)
 58 Steven Rua       17 Swim Florida-FL   1:51.86                   
             24.43        52.26 (27.83)
        1:24.40 (32.14)     1:51.86 (27.46)
 59 Mike Jeschke     18 Aiken-Augusta Sw  1:51.87                   
             24.30        52.66 (28.36)
        1:24.79 (32.13)     1:51.87 (27.08)
 60 Andrew Bernsdor  18 New Albany Aquat  1:51.91                   
             24.43        52.46 (28.03)
        1:25.24 (32.78)     1:51.91 (26.67)
 61 Hayden Kwan      16 United Swim Club  1:51.93                   
             23.18        50.12 (26.94)
        1:24.40 (34.28)     1:51.93 (27.53)
 62 Trey Sheils      17 TNT Swimming, In  1:51.95                   
             24.19        52.73 (28.54)
        1:24.58 (31.85)     1:51.95 (27.37)
 63 Kevin Leibold    17 Dayton Raiders-O  1:51.97                   
             24.15                     
            1:25.66 ( )     1:51.97 (26.31)
 64 Sean Hogan       18 Poseidon Swimmin  1:51.98                   
             24.76        51.90 (27.14)
        1:25.57 (33.67)     1:51.98 (26.41)
 65 Jack Wadsworth   16 Upper Valley Aqu  1:52.07                   
             23.77        51.14 (27.37)
        1:25.08 (33.94)     1:52.07 (26.99)
 66 James Tarquin    18 YMCA of Central-  1:52.09                   
             24.27        52.07 (27.80)
        1:25.46 (33.39)     1:52.09 (26.63)
 66 Ryan Pirrung     17 Delaware Swim Te  1:52.09                   
             24.25        53.48 (29.23)
        1:25.67 (32.19)     1:52.09 (26.42)
 68 Quinn Harron     16 Dynamo Swim Club  1:52.11                   
             24.30        53.62 (29.32)
        1:24.95 (31.33)     1:52.11 (27.16)
 69 Samuel Long      17 757 Swim-VA       1:52.13                   
             23.54        50.96 (27.42)
        1:24.61 (33.65)     1:52.13 (27.52)
 70 Evan McInerny    17 SwimAtlanta-GA    1:52.20                   
             24.23        52.36 (28.13)
        1:24.96 (32.60)     1:52.20 (27.24)
 71 Julian Hill      17 Gator Swim Club-  1:52.21                   
             24.05        52.89 (28.84)
        1:25.97 (33.08)     1:52.21 (26.24)
 72 Jack Wessell     18 Bolles School Sh  1:52.22                   
             24.53        53.34 (28.81)
        1:25.52 (32.18)     1:52.22 (26.70)
 72 Liam Walker      17 Team Greenville-  1:52.22                   
             23.72        52.40 (28.68)
        1:25.37 (32.97)     1:52.22 (26.85)
 74 Jay Johnson      17 Hudson Explorer-  1:52.26                   
             23.80        53.56 (29.76)
        1:25.58 (32.02)     1:52.26 (26.68)
 75 Michael Moore    16 Marlins of Ralei  1:52.34                   
             24.36        51.87 (27.51)
        1:25.64 (33.77)     1:52.34 (26.70)
 76 Charlie Logan    17 Athens Bulldog S  1:52.35                   
             24.21        51.81 (27.60)
        1:25.82 (34.01)     1:52.35 (26.53)
 77 Arik Katz        17 Sarasota Tsunami  1:52.38                   
             24.65        53.68 (29.03)
        1:26.05 (32.37)     1:52.38 (26.33)
 78 Hunter Locher    16 NOVA of Virginia  1:52.39                   
             24.31        53.03 (28.72)
        1:25.00 (31.97)     1:52.39 (27.39)
 79 Conall Monahan   16 SwimMAC Carolina  1:52.41                   
             24.37        51.77 (27.40)
        1:24.69 (32.92)     1:52.41 (27.72)
 79 Baylor Nelson    15 SwimMAC Carolina  1:52.41                   
             23.68        51.03 (27.35)
        1:25.02 (33.99)     1:52.41 (27.39)
 81 Henry Radzikows  16 Occoquan Swimmin  1:52.50                   
             24.99        53.59 (28.60)
        1:27.02 (33.43)     1:52.50 (25.48)
 82 Mikael Getahoun  16 Spartan Aquatic-  1:52.53                   
             23.04        50.84 (27.80)
        1:25.66 (34.82)     1:52.53 (26.87)
 83 Reid Mikuta      17 Swim GSA-NC       1:52.54                   
             25.10        54.77 (29.67)
        1:25.19 (30.42)     1:52.54 (27.35)
 84 Jack Saum        18 Firestone Akron-  1:52.56                   
             24.09        52.63 (28.54)
        1:25.64 (33.01)     1:52.56 (26.92)
 85 Aaron Zhu        16 SOLO Aquatics-NE  1:52.57                   
             24.73        53.19 (28.46)
        1:25.25 (32.06)     1:52.57 (27.32)
 86 Thomas Diaz      17 Occoquan Swimmin  1:52.60                   
             24.57        53.13 (28.56)
        1:25.45 (32.32)     1:52.60 (27.15)
 87 Zack Whipple     17 SwimMAC Carolina  1:52.64                   
             23.84        52.55 (28.71)
        1:25.84 (33.29)     1:52.64 (26.80)
 88 Noah Diacumakos  17 Marlins of Ralei  1:52.65                   
             24.64        53.33 (28.69)
        1:25.71 (32.38)     1:52.65 (26.94)
 89 Bruce Bannister  17 Team Greenville-  1:52.67                   
             25.13        53.37 (28.24)
        1:24.99 (31.62)     1:52.67 (27.68)
 90 Cade Oliver      15 Franklin Regiona  1:52.75                   
             24.43        52.48 (28.05)
        1:25.78 (33.30)     1:52.75 (26.97)
 91 Nate Boccuzzo    17 Patriot Aquatics  1:52.77                   
             24.86        55.50 (30.64)
        1:25.85 (30.35)     1:52.77 (26.92)
 92 Noah Hargrove    16 Piedmont Family-  1:52.83                   
             24.16        53.59 (29.43)
        1:26.60 (33.01)     1:52.83 (26.23)
 93 Thomas Hamlet    17 Enfinity Aquatic  1:52.84                   
             23.85        52.37 (28.52)
        1:26.67 (34.30)     1:52.84 (26.17)
 93 Tom House        15 Dayton Raiders-O  1:52.84                   
             24.96        52.94 (27.98)
        1:25.56 (32.62)     1:52.84 (27.28)
 95 Jack Vandeusen   17 Bolles School Sh  1:52.85                   
             24.23        52.38 (28.15)
        1:26.32 (33.94)     1:52.85 (26.53)
 96 Sterling Crane   17 Episcopal AmberJ  1:52.88                   
             23.19        50.91 (27.72)
        1:25.55 (34.64)     1:52.88 (27.33)
 97 Jake Dimartile   16 Upper Dublin Aqu  1:52.92                   
             24.98        52.61 (27.63)
        1:26.40 (33.79)     1:52.92 (26.52)
 98 Patrick Madden   17 NOVA of Virginia  1:53.08                   
             25.23        53.11 (27.88)
        1:26.73 (33.62)     1:53.08 (26.35)
 98 Dain Ripol       17 NOVA of Virginia  1:53.08                   
             25.04        53.69 (28.65)
        1:26.70 (33.01)     1:53.08 (26.38)
100 Ben McKeown      17 Kentucky Aquatic  1:53.09                   
             25.10        53.79 (28.69)
        1:25.70 (31.91)     1:53.09 (27.39)
100 Noah Salcido     18 Tennessee Aquati  1:53.09                   
             24.16        51.88 (27.72)
        1:26.41 (34.53)     1:53.09 (26.68)
102 Travis Nitkiewi  17 Novi Sturgeons-M  1:53.13                   
             24.71        53.86 (29.15)
        1:25.37 (31.51)     1:53.13 (27.76)
103 Alex Brehm       16 Lakeside Swim Te  1:53.16                   
             24.24        53.80 (29.56)
        1:25.78 (31.98)     1:53.16 (27.38)
104 Noah Nichols     16 Poseidon Swimmin  1:53.32                   
             23.91        52.67 (28.76)
        1:25.26 (32.59)     1:53.32 (28.06)
105 Dillon Edge      14 Dayton Raiders-O  1:53.38                   
             24.90        53.75 (28.85)
        1:26.15 (32.40)     1:53.38 (27.23)
106 Jack Hamilton    15 Atlantis Swimmin  1:53.40                   
             25.03        52.53 (27.50)
        1:25.97 (33.44)     1:53.40 (27.43)
107 Justin Park      18 Scarlet Aquatics  1:53.48                   
             24.75        53.65 (28.90)
        1:26.33 (32.68)     1:53.48 (27.15)
108 Jason Lee        18 Mecklenburg Swim  1:53.49                   
             24.32        53.22 (28.90)
        1:26.00 (32.78)     1:53.49 (27.49)
109 Noah Evans       17 Blue Dolfins-FL   1:53.53                   
             24.71        53.06 (28.35)
        1:25.96 (32.90)     1:53.53 (27.57)
110 Micah McRea      17 Catawba Valley A  1:53.54                   
             24.92        53.96 (29.04)
        1:26.74 (32.78)     1:53.54 (26.80)
111 Gavin Wheeler    18 Dynamo Swim Club  1:53.55                   
             24.29        52.43 (28.14)
        1:25.46 (33.03)     1:53.55 (28.09)
112 Stephen Kim      15 SwimMAC Carolina  1:53.57                   
             24.55        54.30 (29.75)
        1:26.43 (32.13)     1:53.57 (27.14)
113 Logan Zucker     15 SwimMAC Carolina  1:53.61                   
             24.18        53.41 (29.23)
        1:26.82 (33.41)     1:53.61 (26.79)
114 Coleman Modglin  17 Zionsville Swim-  1:53.62                   
             24.99        54.38 (29.39)
        1:25.71 (31.33)     1:53.62 (27.91)
115 Aidan Duffy      16 NOVA of Virginia  1:53.67                   
             24.84        54.41 (29.57)
        1:26.03 (31.62)     1:53.67 (27.64)
116 Billy Jones      16 Bolles School Sh  1:53.69                   
             23.78        53.22 (29.44)
        1:26.18 (32.96)     1:53.69 (27.51)
117 Tyler Babinec    18 Mason Manta Rays  1:53.72                   
             24.39        53.58 (29.19)
        1:25.27 (31.69)     1:53.72 (28.45)
118 Mason Laur       16 T2 Aquatics-FL    1:53.83                   
             23.32        51.88 (28.56)
        1:26.14 (34.26)     1:53.83 (27.69)
119 Hunter Gubeno    16 South Lyon Aquat  1:53.84                   
             24.99        52.95 (27.96)
        1:26.61 (33.66)     1:53.84 (27.23)
120 Nathan Holty     16 Dayton Raiders-O  1:53.88                   
             24.72        53.35 (28.63)
        1:26.97 (33.62)     1:53.88 (26.91)
120 Andrew Rafalko   17 Carmel Swim Club  1:53.88                   
             24.81        54.50 (29.69)
        1:26.46 (31.96)     1:53.88 (27.42)
122 Abraham Apfel    17 Club Wolverine-M  1:53.95                   
             24.73        51.71 (26.98)
        1:25.86 (34.15)     1:53.95 (28.09)
123 Joshua Hanks     15 Pine Crest Swimm  1:53.99                   
             24.37                     
            1:26.35 ( )     1:53.99 (27.64)
123 Ryan Hogan       16 SOLO Aquatics-NE  1:53.99                   
             25.02        54.81 (29.79)
        1:27.15 (32.34)     1:53.99 (26.84)
125 James Kim        17 Episcopal AmberJ  1:54.00                   
             24.62        53.62 (29.00)
        1:26.91 (33.29)     1:54.00 (27.09)
126 Drew Stagge      17 Carmel Swim Club  1:54.05                   
             25.19        54.37 (29.18)
        1:27.09 (32.72)     1:54.05 (26.96)
127 Ian Van Gorp     17 Mason Manta Rays  1:54.07                   
             23.73        52.03 (28.30)
        1:26.39 (34.36)     1:54.07 (27.68)
128 Jeffrey Harding  18 SwimMAC Carolina  1:54.15                   
             23.95        54.37 (30.42)
        1:26.79 (32.42)     1:54.15 (27.36)
129 Nicholas Viers   17 NOVA of Virginia  1:54.16                   
             24.21        52.96 (28.75)
        1:26.39 (33.43)     1:54.16 (27.77)
130 Lance Freiman    17 Una PHX-NE        1:54.17                   
             23.38        51.89 (28.51)
        1:26.80 (34.91)     1:54.17 (27.37)
131 Jacob Grover     18 Byron Center-MI   1:54.35                   
             24.47        54.64 (30.17)
        1:27.25 (32.61)     1:54.35 (27.10)
132 Peter Bretzmann  15 North Carolina A  1:54.36                   
             25.29        55.51 (30.22)
        1:26.89 (31.38)     1:54.36 (27.47)
133 Taylor Williams  16 Memphis Tiger Sw  1:54.42                   
             24.73        53.55 (28.82)
        1:26.54 (32.99)     1:54.42 (27.88)
134 Thomas Chapman   17 Victor Swim Club  1:54.44                   
             25.12        54.90 (29.78)
        1:26.99 (32.09)     1:54.44 (27.45)
135 Kal Findley      17 Concord Swim Clu  1:54.58                   
             24.52        54.28 (29.76)
        1:26.88 (32.60)     1:54.58 (27.70)
135 Eric Chimes      18 Cleveland Swim I  1:54.58                   
             24.55        54.43 (29.88)
        1:28.37 (33.94)     1:54.58 (26.21)
137 Holden Smith     15 Race Pace Club -  1:54.59                   
             24.47        53.23 (28.76)
        1:26.98 (33.75)     1:54.59 (27.61)
138 Michael Challis  18 Gator Swim Club-  1:54.67                   
             24.37        53.95 (29.58)
        1:26.44 (32.49)     1:54.67 (28.23)
139 Sam Hoover       15 North Carolina A  1:54.70                   
             23.90        52.44 (28.54)
        1:26.10 (33.66)     1:54.70 (28.60)
140 Charlie Venci    17 Una SOLO-NE       1:54.72                   
             24.51        53.02 (28.51)
        1:26.60 (33.58)     1:54.72 (28.12)
141 Jack Aikins      16 SwimAtlanta-GA    1:54.87                   
             24.34        52.91 (28.57)
        1:26.70 (33.79)     1:54.87 (28.17)
142 DC Hellams       17 NOVA of Virginia  1:54.91                   
             25.33        54.75 (29.42)
        1:27.84 (33.09)     1:54.91 (27.07)
143 Owen Blazer      17 Seneca Valley Sw  1:55.02                   
             23.79        52.20 (28.41)
        1:27.35 (35.15)     1:55.02 (27.67)
144 Kevin Degrijze   16 East Coast Aquat  1:55.10                   
             24.39        53.82 (29.43)
        1:26.34 (32.52)     1:55.10 (28.76)
145 Ian Allen        17 Huron Valley Pen  1:55.14                   
             23.90        52.35 (28.45)
        1:27.24 (34.89)     1:55.14 (27.90)
146 Zach Wassmer     16 NOVA of Virginia  1:55.18                   
             25.72        54.51 (28.79)
        1:28.25 (33.74)     1:55.18 (26.93)
147 Carlos Cartagen  17 Blue Dolfins-FL   1:55.20                   
             24.39        53.13 (28.74)
        1:27.34 (34.21)     1:55.20 (27.86)
148 Evan Petty       15 Ensworth Aquatic  1:55.37                   
             24.77        53.26 (28.49)
        1:27.03 (33.77)     1:55.37 (28.34)
149 Lance Norris     15 Rocky Mount Fami  1:55.53                   
             25.24        54.20 (28.96)
        1:28.01 (33.81)     1:55.53 (27.52)
150 Zachary Speersc  18 Marlins of Ralei  1:55.90                   
             24.78        54.76 (29.98)
        1:27.89 (33.13)     1:55.90 (28.01)
151 Ryley Fein       18 North Penn Aquat  1:55.92                   
             24.24        54.47 (30.23)
        1:28.79 (34.32)     1:55.92 (27.13)
152 Alex Podrez      15 Great Lakes Sail  1:56.08                   
             25.29        54.09 (28.80)
        1:28.76 (34.67)     1:56.08 (27.32)
153 Michael Cotter   15 TAC Titans-NC     1:56.09                   
             24.68        53.59 (28.91)
        1:28.02 (34.43)     1:56.09 (28.07)
154 Samuel Song      17 SwimAtlanta-GA    1:56.11                   
             25.58        55.83 (30.25)
        1:27.88 (32.05)     1:56.11 (28.23)
155 Alasdair Bell    17 Emmaus Aquatic C  1:56.16                   
             24.43        53.52 (29.09)
        1:28.32 (34.80)     1:56.16 (27.84)
156 Aaron Frollo     16 Fishers Area Swi  1:56.71                   
             25.35        55.01 (29.66)
        1:29.06 (34.05)     1:56.71 (27.65)
157 Matt Murphy      17 Greater Philadel  1:57.36                   
             25.73        56.11 (30.38)
        1:28.72 (32.61)     1:57.36 (28.64)
158 Tommy Nagle      15 Greater Tampa Sw  1:57.39                   
             25.41        54.92 (29.51)
        1:29.58 (34.66)     1:57.39 (27.81)
159 Jota Iwase       18 Carmel Swim Club  1:58.55                   
             25.16        54.75 (29.59)
        1:29.66 (34.91)     1:58.55 (28.89)
160 Erik Truong      18 Egg Harbor Twp S  1:58.63                   
             24.62        54.98 (30.36)
        1:29.54 (34.56)     1:58.63 (29.09)
161 Cole Parnell     17 Patriot Aquatics  1:58.68                   
             25.07        53.98 (28.91)
        1:29.63 (35.65)     1:58.68 (29.05)
162 Drew Panzl       17 Kingfish Aquatic  2:00.78                   
             24.89        56.79 (31.90)
        1:31.28 (34.49)     2:00.78 (29.50)
 -- Gus Rothrock     16 Carmel Swim Club      DQ                    
             24.67        53.64 (28.97)
        1:25.80 (32.16)          DQ (26.09)
 -- Jack Valiquette  17 SwimMAC Carolina      DQ                    
             24.14        51.69 (27.55)
        1:23.31 (31.62)          DQ (27.04)
 -- Shwan Ahn        17 SwimAtlanta-GA       DFS                    
 -- Dylan Scott      17 SwimAtlanta-GA       DFS                    
 -- Peyton Werner    18 Gator Swim Club-     DFS                    
 -- *Jack Kirby      18 Baylor Swim Club     DFS                    
 -- Jace Crawford    16 Episcopal AmberJ     DFS                    
 
                  Men - Team Rankings - Through Event 8                  
 
  1. Mason Manta Rays                  169   2. SwimMAC Carolina                  100
  3. Dynamo Swim Club                   98   4. SwimAtlanta                        67
  5. Dayton Raiders                     60   6. Carmel Swim Club                   58
  7. Gator Swim Club                    57   8. Enfinity Aquatic Club              46
  9. Lakeside Swim Team                 38  10. Michigan Lakeshore Aquatics        32
 11. Fort Wayne Swim Team               26  11. Team Pittsburgh Elite Aquatics     26
 13. Allegheny North Swim Club          22  14. Lexington Dolphins                 16
 15. Sarasota Tsunami Swim Team         15  16. North Penn Aquatic Club            13
 17. East Coast Aquatic Team            12  18. Gator Swim Club                     9
 19. Cincinnati Marlins                  8  19. Franklin Regional Swim Team         8
 21. Badger Swim Club,Inc.               7  22. Kentucky Aquatics                   6
 22. Aquabears                           6  22. Bolles School Sharks                6
 25. Nova of Virginia Aquatics, Inc      5  26. Athens Bulldog Swim Club            4
 27. Snow Swimming                       3  28. Tennessee Aquatics                  2