USA Swimming-National Meets                            12/5/2018 - 6:23 PM
   2018 Speedo Winter Junior Championships East - 12/5/2018 to 12/8/2018   
 
 Event 2  Men 4x50 Yard Medley Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:27.11  12/7/2016 Scottsdale AC
                          R Hoffer, S Gage, R VAn Deusen, J Blake
         Pool: P 1:23.19  2/24/2016 North Carolina State
                          H Stuart, D Hren, S Bilis, R Held
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Mason Manta Rays-OH  'A'      3:13.68    1:26.52J        40  
     1) Carson Foster 17              2) r:0.28 Jake Foster 18        
     3) r:0.33 Jacob McDonald 16      4) Adam Chaney 16               
    r:+0.18  21.76        45.55 (23.79)
        1:07.43 (21.88)     1:26.52 (19.09)
  2 Enfinity Aquatic-NC  'A'      3:19.56    1:29.06         34  
     1) Thomas Hamlet 17              2) r:0.05 Todd Echols 18        
     3) r:0.20 Max Edwards 18         4) Preston Forst 17             
    r:+0.38  22.10        48.36 (26.26)
        1:09.25 (20.89)     1:29.06 (19.81)
  3 Michigan Lakesho-MI  'A'      3:19.16    1:29.88         32  
     1) Joey Wachter 16               2) r:0.29 Khadin Soto 17        
     3) r:0.22 Riley Vanmeter 17      4) Cam Peel 18                  
    r:+0.16  23.53        48.47 (24.94)
        1:10.29 (21.82)     1:29.88 (19.59)
  4 SwimMAC Carolina-NC  'A'      3:16.51    1:30.62         30  
     1) Hugh Svendsen 17              2) r:0.45 Scott Lyons 17        
     3) r:0.48 Boyd Poelke 17         4) John Walker 17               
    r:+0.26  23.51        48.25 (24.74)
        1:10.32 (22.07)     1:30.62 (20.30)
  5 Dynamo Swim Club-GA  'A'      3:18.81    1:30.90         28  
     1) Ian Grum 17                   2) r:0.13 Gavin Wheeler 18      
     3) r:0.35 Cam Auerbach 17        4) Brooks Curry 17              
    r:+0.31  22.63        48.95 (26.32)
        1:10.61 (21.66)     1:30.90 (20.29)
  6 Pittsburgh Elite-AM  'A'      3:20.71    1:30.93         26  
     1) Jack Fitzpatrick 17           2) r:0.29 Josh Matheny 16       
     3) r:0.16 Conrad Molinaro 18     4) Ian Shahan 16                
    r:+0.23  23.08        47.72 (24.64)
        1:10.30 (22.58)     1:30.93 (20.63)
  7 Fort Wayne Swim-IN  'A'       3:20.66    1:31.11         24  
     1) Noah Yarian 17                2) r:0.40 Jack McCurdy 17       
     3) r:0.29 Bryce Handshoe 18      4) Tristan Dewitt 17            
    r:+0.02  22.39        47.83 (25.44)
        1:10.59 (22.76)     1:31.11 (20.52)
  8 SwimAtlanta-GA  'A'           3:18.72    1:31.37         22  
     1) Lleyton Smith 17              2) r:0.19 Samuel Song 17        
     3) r:0.30 Jake Magahey 17        4) Dillon Downing 18            
    r:+0.62  22.76        49.68 (26.92)
        1:11.28 (21.60)     1:31.37 (20.09)
  9 Dynamo Swim Club-GA  'B'      3:21.77    1:31.39         18  
     1) Adrian Iannamico 18           2) r:0.61 Quinn Harron 16       
     3) r:0.19 Kamal Muhammad 15      4) Nicholas Goudie 17           
    r:+0.20  22.97        48.91 (25.94)
        1:11.04 (22.13)     1:31.39 (20.35)
 10 Mason Manta Rays-OH  'B'      3:23.00    1:31.41         14  
     1) Noah Young 18                 2) r:0.28 Tyler Babinec 18      
     3) r:0.29 Carl Bloebaum 15       4) Ansel Froass 17              
    r:+0.21  22.95        48.50 (25.55)
        1:10.95 (22.45)     1:31.41 (20.46)
 11 Dayton Raiders-OH  'A'        3:18.44    1:31.60         12  
     1) Kevin Leibold 17              2) r:0.16 Michael Sandner 17    
     3) r:0.14 Jean-pierre Khouzam 16 4) Owen Conley 17               
             24.74        49.61 (24.87)
        1:11.12 (21.51)     1:31.60 (20.48)
 12 Lakeside Swim Te-KY  'A'      3:18.44    1:31.61         10  
     1) William Cole 16               2) r:0.22 Alex Brehm 16         
     3) r:0.20 Conner Kang 17         4) Hunter Tapp 17               
    r:+0.20  22.81        49.15 (26.34)
        1:11.81 (22.66)     1:31.61 (19.80)
 13 Cincinnati Marli-OH  'A'      3:20.82    1:31.98          8  
     1) Aaron Sequeira 17             2) r:0.39 Scott Sobolewski 16   
     3) r:0.25 Nate Buse 16           4) Elliott Carl 17              
    r:+0.31  22.63        48.18 (25.55)
        1:10.63 (22.45)     1:31.98 (21.35)
 14 Kentucky Aquatic-KY  'A'      3:22.51    1:32.32          6  
     1) Matt Menke 18                 2) r:0.34 Ben McKeown 17        
     3) r:0.15 Matthew Street 17      4) Jack Brester 16              
    r:+0.14  23.05        48.97 (25.92)
        1:11.60 (22.63)     1:32.32 (20.72)
 15 SwimMAC Carolina-NC  'B'      3:21.61    1:32.36          4  
     1) Josh Fletcher 18              2) r:0.22 Markus Wennborg 17    
     3) r:0.26 Kenneth Lowe 17        4) Charles Rothenberger 17      
    r:+0.24  23.28        48.35 (25.07)
        1:11.16 (22.81)     1:32.36 (21.20)
 16 Gator Swim Club-FL  'A'       3:23.09    1:32.46          2  
     1) Trevor McGovern 17            2) r:0.12 Michael Challis 18    
     3) r:0.27 Peyton Werner 18       4) Julian Hill 17               
    r:+0.19  23.36        49.42 (26.06)
        1:11.81 (22.39)     1:32.46 (20.65)
 17 YMCA of the Tria-NC  'A'      3:25.81    1:32.71        
     1) David Wahlen 18               2) r:0.32 Perry Becker 16       
     3) r:0.26 Alex Smyre 16          4) Taye Brown 17                
    r:+0.44  22.54        48.82 (26.28)
        1:12.11 (23.29)     1:32.71 (20.60)
 18 Upper Dublin Aqu-MA  'A'      3:26.30    1:32.75        
     1) Jake Dimartile 16             2) r:0.23 Matthew Jensen 17     
     3) r:0.28 TJ Yaglenski 17        4) Kyle Pro 16                  
    r:+0.38  23.67        49.26 (25.59)
        1:11.89 (22.63)     1:32.75 (20.86)
 19 Tennessee Aquati-SE  'A'      3:21.12    1:32.81        
     1) Noah Salcido 18               2) r:0.32 Jackson Hamilton 18   
     3) r:0.29 Thomas Horne 16        4) Coleman Kredich 17           
    r:+0.08  24.10        49.62 (25.52)
        1:12.31 (22.69)     1:32.81 (20.50)
 20 Poseidon Swimmin-VA  'A'      3:23.16    1:33.08        
     1) Sean Hogan 18                 2) r:0.49 Noah Nichols 16       
     3) r:0.21 Ryan Polino 18         4) Nathan Wakefield 18          
    r:+0.52  23.43        48.83 (25.40)
        1:12.18 (23.35)     1:33.08 (20.90)
 21 Episcopal AmberJ-FL  'A'      3:25.07    1:33.13        
     1) Jace Crawford 16              2) r:0.39 Paul Degrado 17       
     3) r:0.29 Sterling Crane 17      4) Braeden Knight 16            
    r:+0.49  24.35        49.58 (25.23)
        1:11.40 (21.82)     1:33.13 (21.73)
 22 Carmel Swim Club-IN  'A'      3:17.35    1:33.44        
     1) Griffin Hadley 16             2) r:0.31 Andrew Rafalko 17     
     3) r:0.24 Wyatt Davis 17         4) Jake Mitchell 16             
    r:+0.18  23.35        50.26 (26.91)
        1:12.40 (22.14)     1:33.44 (21.04)
 23 NOVA of Virginia-VA  'A'      3:23.93    1:33.46        
     1) Zachary Cram 17               2) r:0.02 Aidan Duffy 16        
     3) r:0.48 Christopher Dalalle 18 4) Dain Ripol 17                
    r:+0.14  23.03        50.03 (27.00)
        1:12.49 (22.46)     1:33.46 (20.97)
 24 Bolles School Sh-FL  'A'      3:20.47    1:34.12        
     1) Jack Vandeusen 17             2) r:0.61 Cobi Lopez Miro 17    
     3) r:0.08 Billy Jones 16         4) *Zi Win Lim 17               
    r:+0.02  24.72        50.67 (25.95)
        1:13.60 (22.93)     1:34.12 (20.52)
 25 Franklin Regiona-IN  'A'      3:23.51    1:34.31        
     1) Cade Oliver 15                2) r:0.32 Jacob Destrampe 18    
     3) r:0.26 Brenden Gough 18       4) Max Wiser 17                 
    r:+0.13  24.34        50.30 (25.96)
        1:13.40 (23.10)     1:34.31 (20.91)
 26 Tide Swimming-VA  'A'         3:24.38    1:34.80        
     1) Alexander Neff 17             2) r:0.23 Kyle Demers 17        
     3) r:0.29 Tyler Hill 18          4) Kendall Ewing 16             
    r:+0.30  24.40        50.73 (26.33)
        1:13.59 (22.86)     1:34.80 (21.21)
 27 Marlins of Ralei-NC  'A'      3:22.77    1:34.99        
     1) Mitchell Langston 18          2) r:0.34 Sammy Lucht 17        
     3) r:0.24 *Jesse Ssengonzi 16    4) Jaden Kring 17               
             28.67        50.08 (21.41)
        1:13.15 (23.07)     1:34.99 (21.84)
 28 Marlins of Ralei-NC  'B'      3:26.46    1:35.31        
     1) Michael Moore 16              2) r:0.05 Bode Ringenbach 15    
     3) r:0.41 Noah Diacumakos 17     4) Zachary Speerschneider 18    
    r:+0.33  24.17        50.79 (26.62)
        1:13.65 (22.86)     1:35.31 (21.66)
 29 Swim GSA-NC  'A'              3:26.42    1:35.56        
     1) Tanner Hering 17              2) r:0.10 Reid Mikuta 17        
     3) r:0.32 Eric Cantrell 16       4) Reilly Keaney 15             
    r:+0.22  24.14        50.14 (26.00)
        1:13.80 (23.66)     1:35.56 (21.76)
 30 Patriot Aquatics-FL  'A'      3:23.48    1:35.57        
     1) Jhon Moncada 17               2) r:0.29 Cameron Claytor 17    
     3) r:0.42 Nate Boccuzzo 17       4) Cole Parnell 17              
    r:+0.22  23.44        50.93 (27.49)
        1:13.76 (22.83)     1:35.57 (21.81)
 31 Blue Dolfins-FL  'A'          3:24.04    1:35.80        
     1) Noah Evans 17                 2) r:0.42 Hector Rodriguez 17   
     3) r:0.44 Mason Herbet 16        4) Carlos Cartagena - Diaz 17   
    r:+0.07  24.22        51.01 (26.79)
        1:14.16 (23.15)     1:35.80 (21.64)
 32 Dayton Raiders-OH  'B'        3:24.39    1:36.20        
     1) Ian Leighninger 17            2) r:0.25 Dillon Edge 14        
     3) r:0.36 Wesley Schauer 15      4) Alan Flower 17               
    r:+0.36  24.73        51.87 (27.14)
        1:14.88 (23.01)     1:36.20 (21.32)
 33 Carmel Swim Club-IN  'B'      3:23.10    1:36.42        
     1) Gus Rothrock 16               2) r:0.17 Drew Stagge 17        
     3) r:0.09 Jota Iwase 18          4) Alec Delong 17               
    r:+0.16  24.97        52.14 (27.17)
        1:15.80 (23.66)     1:36.42 (20.62)
 33 Bolles School Sh-FL  'B'      3:24.89    1:36.42        
     1) Jack Wessell 18               2) r:0.06 Ansen Meyer 16        
     3) r:0.39 Chance Conde 16        4) *Rafael Ponce De Leon 18     
    r:+0.24  25.37        51.59 (26.22)
        1:15.07 (23.48)     1:36.42 (21.35)
 35 Firestone Akron-LE  'A'       3:24.75    1:36.62        
     1) Kaden Smesko 16               2) r:0.28 Jack Saum 18          
     3) r:0.24 Max Nixon 17           4) Nathan Phillips 14           
             24.50        50.47 (25.97)
        1:14.59 (24.12)     1:36.62 (22.03)
 36 Scarlet Aquatics-NJ  'A'      3:23.50    1:37.34        
     1) Brian Uribe 15                2) r:0.49 Julian Chun 17        
     3) r:0.24 Gabriel Orbe 16        4) Justin Park 18               
    r:+0.37  24.57        51.92 (27.35)
        1:15.05 (23.13)     1:37.34 (22.29)
 37 Crimson Aquatics-NE  'A'      3:24.04    1:39.35        
     1) Brandon Musaku 18             2) r:0.30 John McEachern 17     
     3) Tyler Knightly 17             4) John Zeiger 17               
    r:+0.20  24.77                     
            1:17.80 ( )     1:39.35 (21.55)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 2                       
 
  1. Mason Manta Rays                   54   2. Dynamo Swim Club                   46
  3. Enfinity Aquatic Club              34   3. SwimMAC Carolina                   34
  5. Michigan Lakeshore Aquatics        32   6. Team Pittsburgh Elite Aquatics     26
  7. Fort Wayne Swim Team               24   8. SwimAtlanta                        22
  9. Dayton Raiders                     12  10. Lakeside Swim Team                 10
 11. Cincinnati Marlins                  8  12. Kentucky Aquatics                   6
 13. Gator Swim Club                     2