USA Swimming-National Meets                     12/8/2012 - 10:34AM
 2012 Speedo Winter Junior National Champs - 12/6/2012 to 12/8/2012 
 
 Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
==================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:56.46  12/13/2008Cody W Miller, Clark County -CA
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Stumph, Steven         18 Orinda Aquatics-  1:57.00    1:57.42  
             26.74        57.26 (30.52)
        1:27.53 (30.27)     1:57.42 (29.89)
  2 Duderstadt, Michael    18 Panama City Swim  2:01.06    1:59.55  
             27.27        57.63 (30.36)
        1:28.98 (31.35)     1:59.55 (30.57)
  3 Ogren, Curtis          16 Palo Alto Stanfo  2:01.61    2:00.40  
             26.89        57.18 (30.29)
        1:28.60 (31.42)     2:00.40 (31.80)
  4 Hatanaka, Nicolas      17 Loveland Swim Cl  2:02.30    2:00.76  
             27.94        58.67 (30.73)
        1:29.74 (31.07)     2:00.76 (31.02)
  5 Hurwitz, Cole          18 The Dolphins-OR   2:02.63    2:00.85  
             27.65        58.21 (30.56)
        1:29.23 (31.02)     2:00.85 (31.62)
  6 Whittle, Matthew       16 Davis Aquadarts-  2:02.82    2:01.02  
             27.56        57.91 (30.35)
        1:29.66 (31.75)     2:01.02 (31.36)
  7 Rutter, Jonathan       16 Powel Crosley, J  2:04.42    2:01.16  
             28.03        58.77 (30.74)
        1:30.20 (31.43)     2:01.16 (30.96)
  8 Brutkiewicz, Marlin    17 City of Mobile S  2:00.07    2:01.46  
             27.24        58.79 (31.55)
        1:30.12 (31.33)     2:01.46 (31.34)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Palazzo, Ross          16 Hudson Explorer-  2:03.25    2:01.67  
             27.26        58.01 (30.75)
        1:29.35 (31.34)     2:01.67 (32.32)
 10 Cottam, Tim            18 Unattached-CA     2:26.45L   2:01.84  
             26.60        57.24 (30.64)
        1:29.05 (31.81)     2:01.84 (32.79)
 11 Cobleigh, Hunter       18 CLASS Aquatics-C  2:22.88L   2:01.91  
             28.74        59.50 (30.76)
        1:31.15 (31.65)     2:01.91 (30.76)
 12 Wen, Michael           17 CLASS Aquatics-C  2:23.19L   2:02.11  
             28.54        59.96 (31.42)
        1:31.25 (31.29)     2:02.11 (30.86)
 13 Usinger, Brett         17 Crow Canyon Coun  2:02.67    2:02.15  
             27.40        57.92 (30.52)
        1:29.78 (31.86)     2:02.15 (32.37)
 14 Yong, Zachary          17 Orange Co. Waves  2:03.81    2:02.30  
             28.25        59.55 (31.30)
        1:31.48 (31.93)     2:02.30 (30.82)
 15 *Van Zundert, Marijn   18 Bolles School Sh  2:04.28    2:02.58  
             27.31        58.61 (31.30)
        1:30.33 (31.72)     2:02.58 (32.25)
 16 Kao, Derek             16 Brea Aquatics-CA  2:05.47    2:02.63  
             27.70        58.26 (30.56)
        1:29.99 (31.73)     2:02.63 (32.64)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Berger, Brennen        17 Carmel Swim Club  2:21.69L   2:02.81  
             27.88        58.79 (30.91)
        1:30.76 (31.97)     2:02.81 (32.05)
 18 Chiu, Justin           16 Crescenta-Canada  2:24.62L   2:03.21  
             27.72        58.48 (30.76)
        1:30.54 (32.06)     2:03.21 (32.67)
 19 Carter, Geoffrey       18 SwimAtlanta-GA    2:03.94    2:03.38  
             28.05        59.02 (30.97)
        1:30.84 (31.82)     2:03.38 (32.54)
 20 Hall, Destin           16 Georgia Coastal-  2:05.14    2:03.65  
             27.74        58.63 (30.89)
        1:30.72 (32.09)     2:03.65 (32.93)
 21 Downing, Christopher   16 Charles River Aq  2:23.62L   2:03.89  
             28.62      1:00.14 (31.52)
        1:31.58 (31.44)     2:03.89 (32.31)
 22 Kim, Thomas            15 Metroplex Aquati  2:03.76    2:03.97  
             27.87        59.16 (31.29)
        1:31.37 (32.21)     2:03.97 (32.60)
 23 Strobel, Jackson       16 Colorado Stars-C  2:04.52    2:04.09  
             28.08        59.40 (31.32)
        1:31.36 (31.96)     2:04.09 (32.73)
 24 Chang, Daniel          14 Barracuda Swim C  2:05.56    2:04.11  
             28.18        59.89 (31.71)
        1:31.96 (32.07)     2:04.11 (32.15)
 -----------------------------------------------------------------
 25 Tybur, Jonathan        16 The Woodlands Sw  2:24.95L   2:04.14  
             27.78        59.29 (31.51)
        1:31.61 (32.32)     2:04.14 (32.53)
 26 Pun, Jonathan          16 Davis Aquadarts-  2:25.30L   2:04.22  
             27.88        58.92 (31.04)
        1:30.97 (32.05)     2:04.22 (33.25)
 -----------------------------------------------------------------
 27 Sorensen, Ryan         16 The Woodlands Sw  2:07.17    2:04.27  
             28.12        59.67 (31.55)
        1:32.42 (32.75)     2:04.27 (31.85)
 28 Goettler, Matthew      18 Lake Erie Silver  2:06.88    2:04.29  
             27.96        59.80 (31.84)
        1:31.87 (32.07)     2:04.29 (32.42)
 29 Nguyenphu, Austin      17 North Texas Nada  2:05.71    2:04.53  
             28.51      1:00.49 (31.98)
        1:32.68 (32.19)     2:04.53 (31.85)
 30 Panchak, Jonathan      16 Peak Swimming-PC  2:03.94    2:04.55  
             28.36      1:00.51 (32.15)
        1:31.80 (31.29)     2:04.55 (32.75)
 31 *Nakano, Shota         18 Hershey Aquatic-  2:03.63    2:04.57  
             29.02      1:00.18 (31.16)
        1:32.14 (31.96)     2:04.57 (32.43)
 32 Henry, Hayden          17 Texas RiverShark  2:06.76    2:04.79  
             28.82      1:01.06 (32.24)
        1:32.92 (31.86)     2:04.79 (31.87)
 33 Payne, Dylan           17 SOCAL Aquatics A  2:25.23L   2:04.82  
             28.20        59.74 (31.54)
        1:32.57 (32.83)     2:04.82 (32.25)
 34 Tremain, Max           17 Badger Swim Club  2:24.54L   2:04.88  
             28.59      1:00.29 (31.70)
        1:32.28 (31.99)     2:04.88 (32.60)
 35 Schiffer, Michael      17 Orange Co. Waves  2:05.17    2:04.98  
             28.14        59.91 (31.77)
        1:32.33 (32.42)     2:04.98 (32.65)
 36 Le, Daniel             17 Unattached-NC     2:01.28    2:04.99  
             28.34      1:00.37 (32.03)
        1:32.65 (32.28)     2:04.99 (32.34)
 37 Lohman, Connor         17 Lakeside Swim Te  2:03.76    2:05.01  
             28.31        59.87 (31.56)
        1:32.23 (32.36)     2:05.01 (32.78)
 38 Goss, James            17 Nashville Aquati  2:04.23    2:05.03  
             28.72      1:00.53 (31.81)
        1:32.60 (32.07)     2:05.03 (32.43)
 39 Daugherty, James       14 Bolles School Sh  2:05.87    2:05.06  
             28.47      1:00.20 (31.73)
        1:32.08 (31.88)     2:05.06 (32.98)
 40 Lee, Rolland           17 Crow Canyon Coun  2:05.24    2:05.26  
             28.30        59.92 (31.62)
        1:32.82 (32.90)     2:05.26 (32.44)
 41 Thai, Harrison         17 Crescenta-Canada  2:02.96    2:05.32  
             28.27        59.75 (31.48)
        1:31.96 (32.21)     2:05.32 (33.36)
 42 Stump, Zachary         16 Spartan Swimming  2:27.19L   2:05.47  
             28.04      1:00.05 (32.01)
        1:32.50 (32.45)     2:05.47 (32.97)
 43 *Van Leeuwaarde, Rafa  18 Davie Nadadores-  2:07.04    2:05.48  
             26.97        57.81 (30.84)
        1:30.75 (32.94)     2:05.48 (34.73)
 44 Miller, Patrick        18 Dads Club Swim T  2:25.46L   2:05.59  
             28.22      1:00.66 (32.44)
        1:33.38 (32.72)     2:05.59 (32.21)
 45 Lagieski, Michael      17 Fox Valley Wave-  2:28.89L   2:05.84  
             27.93        59.59 (31.66)
        1:32.87 (33.28)     2:05.84 (32.97)
 46 Kang, Patrick          18 CLASS Aquatics-C  2:28.44L   2:05.90  
             28.19        59.36 (31.17)
        1:32.27 (32.91)     2:05.90 (33.63)
 47 Lamb, Joshua           17 Premier Aquatics  2:04.70    2:05.94  
             28.00        59.39 (31.39)
        1:31.66 (32.27)     2:05.94 (34.28)
 48 Remetta, John          18 North Texas Nada  2:02.47    2:06.00  
             28.06        59.83 (31.77)
        1:32.26 (32.43)     2:06.00 (33.74)
 49 Kimpel, Alex           17 Blue Dolfins-FL   2:05.01    2:06.03  
             28.07      1:00.01 (31.94)
        1:32.87 (32.86)     2:06.03 (33.16)
 50 Fanter, Kevin          17 Boise YMCA Swim-  2:26.58L   2:06.07  
             28.89      1:00.32 (31.43)
        1:33.02 (32.70)     2:06.07 (33.05)
 51 Delgado, James         17 Cincinnati Marli  2:24.77L   2:06.13  
             28.52      1:00.73 (32.21)
        1:33.15 (32.42)     2:06.13 (32.98)
 51 Wong, Shiu             16 La Mirada Armada  2:25.68L   2:06.13  
             28.79      1:01.00 (32.21)
        1:33.27 (32.27)     2:06.13 (32.86)
 53 Straw, Ezekiel         17 Truckee-Tahoe Sw  2:26.53L   2:06.46  
             27.80        58.99 (31.19)
        1:31.45 (32.46)     2:06.46 (35.01)
 54 Corley, John           18 Napa Valley Swim  2:25.39L   2:06.58  
             29.41      1:01.53 (32.12)
        1:33.85 (32.32)     2:06.58 (32.73)
 54 Nguyen, James          18 Boise YMCA Swim-  2:07.63    2:06.58  
             29.02      1:00.65 (31.63)
        1:33.13 (32.48)     2:06.58 (33.45)
 56 Willett, Phillip       16 Flyers Aquatic S  2:26.62L   2:06.62  
             29.05      1:01.51 (32.46)
        1:34.08 (32.57)     2:06.62 (32.54)
 57 Borgert, Benjamin      17 High Tide Aquati  2:28.22L   2:06.82  
             28.95      1:01.34 (32.39)
        1:33.99 (32.65)     2:06.82 (32.83)
 58 Lejeune, Rodney        17 The Woodlands Sw  2:26.63L   2:06.93  
             28.61      1:00.21 (31.60)
        1:33.05 (32.84)     2:06.93 (33.88)
 59 Hurwitz, Jordan        18 The Dolphins-OR   2:05.64    2:07.03  
             27.94        59.95 (32.01)
        1:33.39 (33.44)     2:07.03 (33.64)
 60 Bretschneider, Lane    17 SwimMAC Carolina  2:05.69    2:07.09  
             29.49      1:01.68 (32.19)
        1:34.47 (32.79)     2:07.09 (32.62)
 61 Ramirez, Antonio       15 Phoenix Swim Clu  2:04.58    2:07.12  
             28.23      1:00.56 (32.33)
        1:33.09 (32.53)     2:07.12 (34.03)
 62 Stockett, Paul         17 Suburban Seahawk  2:24.35L   2:07.13  
             29.00      1:01.80 (32.80)
        1:34.12 (32.32)     2:07.13 (33.01)
 63 *Frayne, Ryan          17 Tide-VA           2:24.71L   2:07.29  
             28.49      1:00.27 (31.78)
        1:33.28 (33.01)     2:07.29 (34.01)
 64 Abdelmalak, Christoph  17 Team Santa Monic  2:27.41L   2:07.43  
             28.86      1:01.16 (32.30)
        1:34.20 (33.04)     2:07.43 (33.23)
 65 Jones, Patrick         18 Loveland Swim Cl  2:25.37L   2:07.52  
             29.48      1:01.79 (32.31)
        1:34.20 (32.41)     2:07.52 (33.32)
 66 Bergstein, Nicolas     18 Metroplex Aquati  2:08.01    2:07.55  
             28.97      1:01.28 (32.31)
        1:34.55 (33.27)     2:07.55 (33.00)
 67 Yeh, Sean              16 New Wave Swim Te  2:04.73    2:07.60  
             28.51      1:00.33 (31.82)
        1:33.97 (33.64)     2:07.60 (33.63)
 68 Smith, Timothy         17 DU Hilltoppers-C  2:26.31L   2:07.61  
             30.20      1:01.85 (31.65)
        1:35.04 (33.19)     2:07.61 (32.57)
 69 Bledsoe, Nathaniel     15 Viper Aquatic Sw  2:25.88L   2:07.82  
             28.55      1:00.53 (31.98)
        1:33.53 (33.00)     2:07.82 (34.29)
 70 Sebastian, Ryan        16 Scarlet Aquatics  2:24.85L   2:07.90  
             29.52      1:02.15 (32.63)
        1:35.61 (33.46)     2:07.90 (32.29)
 71 Spinek, Benjamin       17 Carolina Aquatic  2:07.66    2:07.91  
             28.86      1:01.07 (32.21)
        1:34.38 (33.31)     2:07.91 (33.53)
 72 Shaw, Dalton           17 Greenville Swim-  2:25.84L   2:08.20  
             29.01      1:01.35 (32.34)
        1:34.50 (33.15)     2:08.20 (33.70)
 73 Balmer, Nikolaus       17 Vipers of Albuqu  2:25.89L   2:08.22  
             30.05      1:03.05 (33.00)
        1:35.69 (32.64)     2:08.22 (32.53)
 74 Baker, Ryan            16 Rec Plex Sharks-  2:08.40    2:08.55  
             29.83      1:02.58 (32.75)
        1:35.46 (32.88)     2:08.55 (33.09)
 75 Perdue, Philip         16 Greenville Swim-  2:05.74    2:08.63  
             28.60      1:01.29 (32.69)
        1:34.44 (33.15)     2:08.63 (34.19)
 76 Browne, Ethan          16 Excel Aquatics-S  2:26.95L   2:09.04  
             29.69      1:01.70 (32.01)
        1:35.08 (33.38)     2:09.04 (33.96)
 77 Wojcik, Andrew         16 Treasure Coast S  2:04.82    2:09.21  
             29.14      1:01.33 (32.19)
        1:35.62 (34.29)     2:09.21 (33.59)
 78 Tanizaki-Hudson, Dere  17 Una SCSC-PC       2:05.51    2:09.33  
             28.09      1:00.97 (32.88)
        1:34.84 (33.87)     2:09.33 (34.49)
 79 Albert, Benjamin       17 Black Dog-MN      2:07.48    2:09.55  
             28.88      1:01.06 (32.18)
        1:34.92 (33.86)     2:09.55 (34.63)
 80 Andrew, Michael        13 Team Andrew-MV    2:07.15    2:09.66  
             27.91      1:00.09 (32.18)
        1:34.33 (34.24)     2:09.66 (35.33)
 81 Luh, Alexander         17 Peak Swimming-PC  2:04.58    2:09.73  
             27.82      1:01.15 (33.33)
        1:35.74 (34.59)     2:09.73 (33.99)
 82 Lee, Albert            14 Sun-shine Aquati  2:26.73L   2:10.07  
             29.48      1:02.54 (33.06)
        1:36.29 (33.75)     2:10.07 (33.78)
 83 Keller, Brandon        15 Upper Palmetto Y  2:26.46L   2:10.42  
             29.81      1:03.00 (33.19)
        1:36.40 (33.40)     2:10.42 (34.02)
 84 Smith, Kevin           17 Tampa Bay Commun  2:22.91L   2:10.45  
             28.79      1:01.68 (32.89)
        1:35.94 (34.26)     2:10.45 (34.51)
 85 *Tynes, Dustin         16 Baylor Swim Club  2:26.06L   2:11.10  
             28.63      1:01.72 (33.09)
        1:35.97 (34.25)     2:11.10 (35.13)
 86 Jahan, Alexander       14 YMCA Of Greenwic  2:24.30L   2:11.35  
             29.46      1:01.93 (32.47)
        1:36.19 (34.26)     2:11.35 (35.16)
 87 Landi, Nicholas        17 YMCA of Central-  2:26.44L   2:11.36  
             29.53      1:02.85 (33.32)
        1:36.81 (33.96)     2:11.36 (34.55)
 88 Bryant, Samuel         17 Premier Aquatics  2:24.90L   2:12.04  
             29.50      1:03.08 (33.58)
        1:37.62 (34.54)     2:12.04 (34.42)
 89 Kubo, Christian        17 Hilo Aquatic Clu  2:27.82L   2:12.90  
             29.45      1:02.84 (33.39)
        1:37.79 (34.95)     2:12.90 (35.11)
 90 Walker, Benjamin       15 Una PACK-GU       2:22.19L   2:13.28  
             29.52      1:03.57 (34.05)
        1:37.58 (34.01)     2:13.28 (35.70)
 91 Hills, Garrett         17 Upper Palmetto Y  2:07.34    2:23.37  
             31.76      1:08.35 (36.59)
        1:46.17 (37.82)     2:23.37 (37.20)
 -- Lierley, Zachary       18 Mount Pleasant S  2:22.61L       DFS  
      Declared false start
 -- Mulcare, Patrick       16 Dayton Raiders-O  2:03.95        DFS  
      Declared false start
 -- Cassidy, Quinn         17 Saint Andrew's S  2:06.31        DFS  
      Declared false start
 -- Arakelian, Nick        16 Kingfish Aquatic  2:21.41L       DFS  
      Declared false start