USA Swimming-National Meets                            12/8/2012 - 19:18PM
    2012 Speedo Winter Junior National Champs - 12/6/2012 to 12/8/2012     
 
 Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:56.46  12/13/2008Cody W Miller, Clark County -CA
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Stumph, Steven         18 Orinda Aquatics-  1:57.42    1:55.88J  20  
    r:+0.79  26.50        55.93 (29.43)
        1:26.27 (30.34)     1:55.88 (29.61)
  2 Ogren, Curtis          16 Palo Alto Stanfo  2:00.40    1:58.25   17  
    r:+0.81  26.30        56.07 (29.77)
        1:26.55 (30.48)     1:58.25 (31.70)
  3 Duderstadt, Michael    18 Panama City Swim  1:59.55    1:59.15   16  
    r:+0.76  27.04        56.87 (29.83)
        1:27.58 (30.71)     1:59.15 (31.57)
  4 Hurwitz, Cole          18 The Dolphins-OR   2:00.85    1:59.47   15  
    r:+0.80  27.00        57.30 (30.30)
        1:28.04 (30.74)     1:59.47 (31.43)
  5 Brutkiewicz, Marlin    17 City of Mobile S  2:01.46    1:59.54   14  
    r:+0.76  26.73        57.38 (30.65)
        1:28.83 (31.45)     1:59.54 (30.71)
  6 Hatanaka, Nicolas      17 Loveland Swim Cl  2:00.76    2:00.23   13  
    r:+0.73  27.37        57.79 (30.42)
        1:28.86 (31.07)     2:00.23 (31.37)
  7 Rutter, Jonathan       16 Powel Crosley, J  2:01.16    2:01.61   12  
    r:+0.75  28.02        58.75 (30.73)
        1:30.14 (31.39)     2:01.61 (31.47)
  8 Whittle, Matthew       16 Davis Aquadarts-  2:01.02    2:02.01   11  
    r:+0.71  26.93        57.44 (30.51)
        1:29.05 (31.61)     2:02.01 (32.96)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Cobleigh, Hunter       18 CLASS Aquatics-C  2:01.91    1:59.61    9  
    r:+0.77  27.73        58.07 (30.34)
        1:29.10 (31.03)     1:59.61 (30.51)
 10 Palazzo, Ross          16 Hudson Explorer-  2:01.67    2:00.20    7  
    r:+0.82  26.64        56.99 (30.35)
        1:28.32 (31.33)     2:00.20 (31.88)
 11 Usinger, Brett         17 Crow Canyon Coun  2:02.15    2:02.03    6  
    r:+0.79  27.32        57.67 (30.35)
        1:29.46 (31.79)     2:02.03 (32.57)
 12 Yong, Zachary          17 Orange Co. Waves  2:02.30    2:02.06    5  
    r:+0.66  27.98        59.48 (31.50)
        1:31.25 (31.77)     2:02.06 (30.81)
 13 Wen, Michael           17 CLASS Aquatics-C  2:02.11    2:02.64    4  
    r:+0.69  28.60        59.92 (31.32)
        1:31.39 (31.47)     2:02.64 (31.25)
 14 Kao, Derek             16 Brea Aquatics-CA  2:02.63    2:03.02    3  
    r:+0.80  27.12        57.72 (30.60)
        1:29.71 (31.99)     2:03.02 (33.31)
 15 *Van Zundert, Marijn   18 Bolles School Sh  2:02.58    2:03.53    2  
    r:+0.77  27.63        58.80 (31.17)
        1:31.00 (32.20)     2:03.53 (32.53)
 16 Cottam, Tim            18 Unattached-CA     2:01.84    2:04.14    1  
    r:+0.76  26.88        57.99 (31.11)
        1:30.23 (32.24)     2:04.14 (33.91)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Berger, Brennen        17 Carmel Swim Club  2:02.81    2:02.00  
    r:+0.81  28.40        59.64 (31.24)
        1:30.96 (31.32)     2:02.00 (31.04)
 18 Carter, Geoffrey       18 SwimAtlanta-GA    2:03.38    2:02.36  
    r:+0.77  28.09        58.88 (30.79)
        1:30.34 (31.46)     2:02.36 (32.02)
 19 Chiu, Justin           16 Crescenta-Canada  2:03.21    2:02.46  
    r:+0.75  27.40        58.15 (30.75)
        1:29.94 (31.79)     2:02.46 (32.52)
 20 Chang, Daniel          14 Barracuda Swim C  2:04.11    2:02.68  
    r:+0.65  28.17        59.23 (31.06)
        1:30.97 (31.74)     2:02.68 (31.71)
 21 Kim, Thomas            15 Metroplex Aquati  2:03.97    2:02.96  
    r:+0.73  27.87        58.36 (30.49)
        1:30.46 (32.10)     2:02.96 (32.50)
 22 Hall, Destin           16 Georgia Coastal-  2:03.65    2:03.08  
    r:+0.80  27.67        58.40 (30.73)
        1:30.25 (31.85)     2:03.08 (32.83)
 23 Downing, Christopher   16 Charles River Aq  2:03.89    2:04.69  
    r:+0.77  28.86      1:00.27 (31.41)
        1:32.35 (32.08)     2:04.69 (32.34)
 24 Strobel, Jackson       16 Colorado Stars-C  2:04.09    2:05.18  
    r:+0.69  28.03        59.42 (31.39)
        1:32.13 (32.71)     2:05.18 (33.05)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Tybur, Jonathan        16 The Woodlands Sw  2:04.14             
             27.78        59.29 (31.51)
        1:31.61 (32.32)     2:04.14 (32.53)
 26 Pun, Jonathan          16 Davis Aquadarts-  2:04.22             
             27.88        58.92 (31.04)
        1:30.97 (32.05)     2:04.22 (33.25)
 27 Sorensen, Ryan         16 The Woodlands Sw  2:04.27             
             28.12        59.67 (31.55)
        1:32.42 (32.75)     2:04.27 (31.85)
 28 Goettler, Matthew      18 Lake Erie Silver  2:04.29             
             27.96        59.80 (31.84)
        1:31.87 (32.07)     2:04.29 (32.42)
 29 Nguyenphu, Austin      17 North Texas Nada  2:04.53             
             28.51      1:00.49 (31.98)
        1:32.68 (32.19)     2:04.53 (31.85)
 30 Panchak, Jonathan      16 Peak Swimming-PC  2:04.55             
             28.36      1:00.51 (32.15)
        1:31.80 (31.29)     2:04.55 (32.75)
 31 *Nakano, Shota         18 Hershey Aquatic-  2:04.57             
             29.02      1:00.18 (31.16)
        1:32.14 (31.96)     2:04.57 (32.43)
 32 Henry, Hayden          17 Texas RiverShark  2:04.79             
             28.82      1:01.06 (32.24)
        1:32.92 (31.86)     2:04.79 (31.87)
 33 Payne, Dylan           17 SOCAL Aquatics A  2:04.82             
             28.20        59.74 (31.54)
        1:32.57 (32.83)     2:04.82 (32.25)
 34 Tremain, Max           17 Badger Swim Club  2:04.88             
             28.59      1:00.29 (31.70)
        1:32.28 (31.99)     2:04.88 (32.60)
 35 Schiffer, Michael      17 Orange Co. Waves  2:04.98             
             28.14        59.91 (31.77)
        1:32.33 (32.42)     2:04.98 (32.65)
 36 Le, Daniel             17 Unattached-NC     2:04.99             
             28.34      1:00.37 (32.03)
        1:32.65 (32.28)     2:04.99 (32.34)
 37 Lohman, Connor         17 Lakeside Swim Te  2:05.01             
             28.31        59.87 (31.56)
        1:32.23 (32.36)     2:05.01 (32.78)
 38 Goss, James            17 Nashville Aquati  2:05.03             
             28.72      1:00.53 (31.81)
        1:32.60 (32.07)     2:05.03 (32.43)
 39 Daugherty, James       14 Bolles School Sh  2:05.06             
             28.47      1:00.20 (31.73)
        1:32.08 (31.88)     2:05.06 (32.98)
 40 Lee, Rolland           17 Crow Canyon Coun  2:05.26             
             28.30        59.92 (31.62)
        1:32.82 (32.90)     2:05.26 (32.44)
 41 Thai, Harrison         17 Crescenta-Canada  2:05.32             
             28.27        59.75 (31.48)
        1:31.96 (32.21)     2:05.32 (33.36)
 42 Stump, Zachary         16 Spartan Swimming  2:05.47             
             28.04      1:00.05 (32.01)
        1:32.50 (32.45)     2:05.47 (32.97)
 43 *Van Leeuwaarde, Rafa  18 Davie Nadadores-  2:05.48             
             26.97        57.81 (30.84)
        1:30.75 (32.94)     2:05.48 (34.73)
 44 Miller, Patrick        18 Dads Club Swim T  2:05.59             
             28.22      1:00.66 (32.44)
        1:33.38 (32.72)     2:05.59 (32.21)
 45 Lagieski, Michael      17 Fox Valley Wave-  2:05.84             
             27.93        59.59 (31.66)
        1:32.87 (33.28)     2:05.84 (32.97)
 46 Kang, Patrick          18 CLASS Aquatics-C  2:05.90             
             28.19        59.36 (31.17)
        1:32.27 (32.91)     2:05.90 (33.63)
 47 Lamb, Joshua           17 Premier Aquatics  2:05.94             
             28.00        59.39 (31.39)
        1:31.66 (32.27)     2:05.94 (34.28)
 48 Remetta, John          18 North Texas Nada  2:06.00             
             28.06        59.83 (31.77)
        1:32.26 (32.43)     2:06.00 (33.74)
 49 Kimpel, Alex           17 Blue Dolfins-FL   2:06.03             
             28.07      1:00.01 (31.94)
        1:32.87 (32.86)     2:06.03 (33.16)
 50 Fanter, Kevin          17 Boise YMCA Swim-  2:06.07             
             28.89      1:00.32 (31.43)
        1:33.02 (32.70)     2:06.07 (33.05)
 51 Delgado, James         17 Cincinnati Marli  2:06.13             
             28.52      1:00.73 (32.21)
        1:33.15 (32.42)     2:06.13 (32.98)
 51 Wong, Shiu             16 La Mirada Armada  2:06.13             
             28.79      1:01.00 (32.21)
        1:33.27 (32.27)     2:06.13 (32.86)
 53 Straw, Ezekiel         17 Truckee-Tahoe Sw  2:06.46             
             27.80        58.99 (31.19)
        1:31.45 (32.46)     2:06.46 (35.01)
 54 Corley, John           18 Napa Valley Swim  2:06.58             
             29.41      1:01.53 (32.12)
        1:33.85 (32.32)     2:06.58 (32.73)
 54 Nguyen, James          18 Boise YMCA Swim-  2:06.58             
             29.02      1:00.65 (31.63)
        1:33.13 (32.48)     2:06.58 (33.45)
 56 Willett, Phillip       16 Flyers Aquatic S  2:06.62             
             29.05      1:01.51 (32.46)
        1:34.08 (32.57)     2:06.62 (32.54)
 57 Borgert, Benjamin      17 High Tide Aquati  2:06.82             
             28.95      1:01.34 (32.39)
        1:33.99 (32.65)     2:06.82 (32.83)
 58 Lejeune, Rodney        17 The Woodlands Sw  2:06.93             
             28.61      1:00.21 (31.60)
        1:33.05 (32.84)     2:06.93 (33.88)
 59 Hurwitz, Jordan        18 The Dolphins-OR   2:07.03             
             27.94        59.95 (32.01)
        1:33.39 (33.44)     2:07.03 (33.64)
 60 Bretschneider, Lane    17 SwimMAC Carolina  2:07.09             
             29.49      1:01.68 (32.19)
        1:34.47 (32.79)     2:07.09 (32.62)
 61 Ramirez, Antonio       15 Phoenix Swim Clu  2:07.12             
             28.23      1:00.56 (32.33)
        1:33.09 (32.53)     2:07.12 (34.03)
 62 Stockett, Paul         17 Suburban Seahawk  2:07.13             
             29.00      1:01.80 (32.80)
        1:34.12 (32.32)     2:07.13 (33.01)
 63 *Frayne, Ryan          17 Tide-VA           2:07.29             
             28.49      1:00.27 (31.78)
        1:33.28 (33.01)     2:07.29 (34.01)
 64 Abdelmalak, Christoph  17 Team Santa Monic  2:07.43             
             28.86      1:01.16 (32.30)
        1:34.20 (33.04)     2:07.43 (33.23)
 65 Jones, Patrick         18 Loveland Swim Cl  2:07.52             
             29.48      1:01.79 (32.31)
        1:34.20 (32.41)     2:07.52 (33.32)
 66 Bergstein, Nicolas     18 Metroplex Aquati  2:07.55             
             28.97      1:01.28 (32.31)
        1:34.55 (33.27)     2:07.55 (33.00)
 67 Yeh, Sean              16 New Wave Swim Te  2:07.60             
             28.51      1:00.33 (31.82)
        1:33.97 (33.64)     2:07.60 (33.63)
 68 Smith, Timothy         17 DU Hilltoppers-C  2:07.61             
             30.20      1:01.85 (31.65)
        1:35.04 (33.19)     2:07.61 (32.57)
 69 Bledsoe, Nathaniel     15 Viper Aquatic Sw  2:07.82             
             28.55      1:00.53 (31.98)
        1:33.53 (33.00)     2:07.82 (34.29)
 70 Sebastian, Ryan        16 Scarlet Aquatics  2:07.90             
             29.52      1:02.15 (32.63)
        1:35.61 (33.46)     2:07.90 (32.29)
 71 Spinek, Benjamin       17 Carolina Aquatic  2:07.91             
             28.86      1:01.07 (32.21)
        1:34.38 (33.31)     2:07.91 (33.53)
 72 Shaw, Dalton           17 Greenville Swim-  2:08.20             
             29.01      1:01.35 (32.34)
        1:34.50 (33.15)     2:08.20 (33.70)
 73 Balmer, Nikolaus       17 Vipers of Albuqu  2:08.22             
             30.05      1:03.05 (33.00)
        1:35.69 (32.64)     2:08.22 (32.53)
 74 Baker, Ryan            16 Rec Plex Sharks-  2:08.55             
             29.83      1:02.58 (32.75)
        1:35.46 (32.88)     2:08.55 (33.09)
 75 Perdue, Philip         16 Greenville Swim-  2:08.63             
             28.60      1:01.29 (32.69)
        1:34.44 (33.15)     2:08.63 (34.19)
 76 Browne, Ethan          16 Excel Aquatics-S  2:09.04             
             29.69      1:01.70 (32.01)
        1:35.08 (33.38)     2:09.04 (33.96)
 77 Wojcik, Andrew         16 Treasure Coast S  2:09.21             
             29.14      1:01.33 (32.19)
        1:35.62 (34.29)     2:09.21 (33.59)
 78 Tanizaki-Hudson, Dere  17 Una SCSC-PC       2:09.33             
             28.09      1:00.97 (32.88)
        1:34.84 (33.87)     2:09.33 (34.49)
 79 Albert, Benjamin       17 Black Dog-MN      2:09.55             
             28.88      1:01.06 (32.18)
        1:34.92 (33.86)     2:09.55 (34.63)
 80 Andrew, Michael        13 Team Andrew-MV    2:09.66             
             27.91      1:00.09 (32.18)
        1:34.33 (34.24)     2:09.66 (35.33)
 81 Luh, Alexander         17 Peak Swimming-PC  2:09.73             
             27.82      1:01.15 (33.33)
        1:35.74 (34.59)     2:09.73 (33.99)
 82 Lee, Albert            14 Sun-shine Aquati  2:10.07             
             29.48      1:02.54 (33.06)
        1:36.29 (33.75)     2:10.07 (33.78)
 83 Keller, Brandon        15 Upper Palmetto Y  2:10.42             
             29.81      1:03.00 (33.19)
        1:36.40 (33.40)     2:10.42 (34.02)
 84 Smith, Kevin           17 Tampa Bay Commun  2:10.45             
             28.79      1:01.68 (32.89)
        1:35.94 (34.26)     2:10.45 (34.51)
 85 *Tynes, Dustin         16 Baylor Swim Club  2:11.10             
             28.63      1:01.72 (33.09)
        1:35.97 (34.25)     2:11.10 (35.13)
 86 Jahan, Alexander       14 YMCA Of Greenwic  2:11.35             
             29.46      1:01.93 (32.47)
        1:36.19 (34.26)     2:11.35 (35.16)
 87 Landi, Nicholas        17 YMCA of Central-  2:11.36             
             29.53      1:02.85 (33.32)
        1:36.81 (33.96)     2:11.36 (34.55)
 88 Bryant, Samuel         17 Premier Aquatics  2:12.04             
             29.50      1:03.08 (33.58)
        1:37.62 (34.54)     2:12.04 (34.42)
 89 Kubo, Christian        17 Hilo Aquatic Clu  2:12.90             
             29.45      1:02.84 (33.39)
        1:37.79 (34.95)     2:12.90 (35.11)
 90 Walker, Benjamin       15 Una PACK-GU       2:13.28             
             29.52      1:03.57 (34.05)
        1:37.58 (34.01)     2:13.28 (35.70)
 91 Hills, Garrett         17 Upper Palmetto Y  2:23.37             
             31.76      1:08.35 (36.59)
        1:46.17 (37.82)     2:23.37 (37.20)
 -- Lierley, Zachary       18 Mount Pleasant S     DFS              
 -- Mulcare, Patrick       16 Dayton Raiders-O     DFS              
 -- Cassidy, Quinn         17 Saint Andrew's S     DFS              
 -- Arakelian, Nick        16 Kingfish Aquatic     DFS              
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 32                  
 
  1. Bolles School Sharks              346   2. SwimMAC Carolina                  235
  3. North Texas Nadadores             199   4. Dayton Raiders                    170
  5. City of Mobile Swim Associatio    132   6. Crow Canyon Country Club Shark    129
  7. Nashville Aquatic Club            112   8. Crimson Aquatics                105.5
  9. Palo Alto Stanford Aquatics       104  10. Tide                               85
 11. Davie Nadadores Swim Team          82  12. Orinda Aquatics                    76
 13. Baylor Swim Club                   71  14. Class Aquatics                     59
 15. Santa Clara Swim Club              57  16. Phoenix Swim Club                  56
 17. Kingfish Aquatic Club of Water     51  18. Panama City Swim Team              46
 19. Lake Erie Silver Dolphins          42  20. Mount Pleasant Swim Club           40
 21. Unattached Dsa                   37.5  22. High Tide Aquatics                 34
 22. College Area Swim Team             34  24. La Mirada Armada                   33
 25. Hershey Aquatic Club               30  25. Kansas City Blazers                30
 27. Loveland Swim Club                 29  28. Stingrays                          28
 28. Pilot Aquatic Club - Knoxville     28  28. The Dolphins                       28
 31. Saint Andrew's Swimming            27  32. Crescenta-Canada Family YMCA S     26
 33. Aces Swim Club                   25.5  34. University of Denver Hilltoppe     24
 34. Michigan Lakeshore Aquatics        24  36. Northern Dutchess Aquatic Club     23
 37. Upper Dublin Aquatic Club          22  38. Swim Florida                       20
 38. Hudson Explorer Aquatic            20  40. Fla Aquatics                       18
 41. Ltp Racing Club                    17  42. Metro Aquatic Club of Miami        16
 42. Unattached                         16  42. Sandpipers Of Nevada               16
 45. Lakeside Swim Team                 15  45. Davis Aquadarts                    15
 47. Pleasanton Seahawks                14  47. Memphis Tiger Swim Club            14
 49. Dads Club Swim Team                13  49. Unattached                         13
 51. Unattached                         12  51. Greenville Swim Club               12
 51. Powel Crosley, Jr. YMCA            12  51. Lakeside Aquatic Club              12
 51. Parkland Aquatic Club              12  56. Rose Bowl Aquatics                 11
 56. Carpet Capital Aquatics Club       11  58. Highlander Aquatic Club            10
 58. Lakewood Aquatics                  10  58. Birmingham Swim League             10
 58. Premier Aquatics Club of Klein     10  62. Team Santa Monica                   9
 63. YMCA at Pabst Farms                 7  63. Solano Aquatic Sea Otters           7
 65. Pacific Swim                        6  65. Carmel Swim Club                    6
 65. Heartland Swim Assoc                6  68. Orange County Waves                 5
 68. Area Tallahassee Aquatic Club       5  70. New Wave Swim Team                  4
 70. Y-Spartaquatics Swim Club           4  70. New York Sharks                     4
 70. Unattached Dsa                      4  70. The Woodlands Swim Team             4
 70. Cheyenne Swim Club                  4  76. Albany Starfish                   3.5
 77. Blue Dolfins                        3  77. Brea Aquatics                       3
 79. Frisco Aquatics                     2  79. Tampa Bay Community Aquatics        2
 81. Bloomington Swim Club               1