USA Swimming-National Meets                            12/7/2012 - 17:23PM
    2012 Speedo Winter Junior National Champs - 12/6/2012 to 12/8/2012     
 
 Event 12  Men 4x50 Yard Medley Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:27.77  12/9/2011 Bolles School Sharks, Bolles School Sh
                          R Murphy, T D'Alessandro, J Schooling, C Dressel
    Team                                Prelims     Finals Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Bolles School Sh-FL                 1:30.44    1:27.80   40  
     1) *Schooling, Joseph 17         2) r:+0.47 *Van Zundert, rijn 18
     3) r:+0.03 Condorelli, Santo 17  4) r:+0.26 Dressel, Caeleb 16   
             22.36        47.70 (25.34)
        1:08.40 (20.70)     1:27.80 (19.40)
  2 SwimMAC Carolina-NC                 1:31.79    1:28.29   34  
     1) Manchester, John 17           2) r:+0.29 Chadwick, Michael 17 
     3) r:+0.06 Josa, Matthew 17      4) r:+0.25 Darmody, Kyle 18     
             22.97        48.27 (25.30)
        1:09.09 (20.82)     1:28.29 (19.20)
  3 Nashville Aquati-SE                 1:31.79    1:31.25   32  
     1) Dobbs, Chatham 16             2) r:+0.34 Goss, James 17       
     3) r:+0.10 Boyd, Reece 18        4) r:+0.02 Fossee, Philip 18    
             22.63        48.34 (25.71)
        1:10.49 (22.15)     1:31.25 (20.76)
  4 Crow Canyon Coun-PC                 1:32.69    1:31.96   30  
     1) Tanabe, Cody 18               2) r:+0.22 Usinger, Brett 17    
     3) r:+0.10 Williams, Dillon 17   4) r:+0.12 Morgan, David 17     
             23.77        49.60 (25.83)
        1:11.91 (22.31)     1:31.96 (20.05)
  5 Baylor Swim Club-SE                 1:33.18    1:32.20   28  
     1) Kaliszak, Lucas 17            2) r:+0.15 *Tynes, Dustin 16    
     3) r:+0.03 McHugh, Robert 17     4) r:+0.10 Hinson, Chandler 17  
             22.97        48.81 (25.84)
        1:11.22 (22.41)     1:32.20 (20.98)
  6 City of Mobile S-SE                 1:32.77    1:32.30   26  
     1) Glass, William 17             2) r:+0.34 Brutkiewicz, Mrlin 17
     3) r:+0.34 Whiston, Edward 15    4) r:+0.51 Madden, Michael 17   
             22.46        47.88 (25.42)
        1:11.43 (23.55)     1:32.30 (20.87)
  7 Tide-VA                             1:32.67    1:33.03   24  
     1) Dacruz, Nathaniel 16          2) r:+0.30 Temple, Austin 16    
     3) r:+0.37 Pierce, Harrison 16   4) r:+0.44 Burton, Jerry 18     
             24.02        48.96 (24.94)
        1:10.66 (21.70)     1:33.03 (22.37)
  8 Bolles School Sh-FL  'B'            1:31.57    1:33.22   22  
     1) McPheters, Matthew 17         2) r:+0.16 Georgiadis, Peter 16 
     3) r:+0.29 *Booth, Josh 16       4) r:+0.15 *Goossen, Emiro 17   
             23.81        50.61 (26.80)
        1:12.75 (22.14)     1:33.22 (20.47)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 CLASS Aquatics-CA                   1:33.40    1:33.00   18  
     1) Puczkowski, David 15          2) r:+0.12 Cobleigh, Hunter 18  
     3) r:+0.25 *Kim, Yu-Bin 17       4) r:+0.34 Wen, Michael 17      
             23.73        49.48 (25.75)
        1:12.18 (22.70)     1:33.00 (20.82)
 10 Phoenix Swim Clu-AZ                 1:33.18    1:33.39   14  
     1) Wells, Tucker 18              2) r:+0.42 Ramirez, Antonio 15  
     3) r:+0.13 Godfrey, Trent 17     4) r:+0.25 Dorsey, Bradley 17   
             23.64        50.40 (26.76)
        1:12.61 (22.21)     1:33.39 (20.78)
 11 Dayton Raiders-OH                   1:33.44    1:33.50   12  
     1) Quallen, Joshua 18            2) r:+0.12 Mulcare, Patrick 16  
     3) r:+0.19 Cole, Andrew 17       4) r:+0.21 Turner, Brock 17     
             23.26        49.53 (26.27)
        1:12.21 (22.68)     1:33.50 (21.29)
 12 Lake Erie Silver-LE                 1:33.63    1:33.60   10  
     1) Quinn, Austin 17              2) r:+0.31 Goettler, Matthew 18 
     3) r:+0.14 Simpson, Micah 17     4) r:+0.00 Rosen, Alex 17       
             23.62        49.92 (26.30)
        1:13.00 (23.08)     1:33.60 (20.60)
 13 North Texas Nada-NT                 1:33.55    1:33.79    8  
     1) Greene, Aaron 18              2) r:+0.49 Remetta, John 18     
     3) r:+0.46 Tovey, Jacob 18       4) r:NRT Ringgold, Brett 17     
             24.75        50.32 (25.57)
        1:13.84 (23.52)     1:33.79 (19.95)
 14 Saint Andrew's S-FG                 1:33.98    1:34.39    6  
     1) *Hayhoe, Luke 16              2) r:+0.14 Cassidy, Quinn 17    
     3) r:+0.20 Warner, Shawn 18      4) r:NRT Kohner, Gage 16        
             24.65                     
            1:13.49 ( )     1:34.39 (20.90)
 15 Santa Clara Swim-PC                 1:34.64    1:34.55    4  
     1) Webster, Matthew 17           2) r:+0.41 Kou, Timothy 16      
     3) r:+0.27 Locke, Jackson 17     4) r:+0.19 Shilling, Stephen 18 
             23.97        50.95 (26.98)
        1:13.63 (22.68)     1:34.55 (20.92)
 16 Blue Dolfins-FL                     1:34.94    1:35.29    2  
     1) Hensley, Noah 16              2) r:+0.30 Kimpel, Alex 17      
     3) r:+0.26 Poti, Quinn 17        4) r:+0.24 Auer, Jackson 16     
             24.08        50.74 (26.66)
        1:13.70 (22.96)     1:35.29 (21.59)
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 Lakeside Swim Te-KY                 1:35.58             
     1) Leasure, Robert 18            2) Lohman, Connor 17            
     3) Habacivch, Brian 17           4) Sexton, Aaron 18             
             24.56        51.33 (26.77)
        1:14.30 (22.97)     1:35.58 (21.28)
 18 Kansas City Blaz-MV                 1:35.74             
     1) Maginn, Heath 17              2) Knoche, Zachary 17           
     3) Hearl, Christopher 17         4) Musser, Jesse 18             
             27.47        51.72 (24.25)
        1:14.49 (22.77)     1:35.74 (21.25)
 19 Premier Aquatics-GU                 1:35.86             
     1) Massey, Ryan 17               2) Lamb, Joshua 17              
     3) Hendricks, Kyle 16            4) Bryant, Samuel 17            
             23.93        50.88 (26.95)
        1:14.03 (23.15)     1:35.86 (21.83)
 20 Tampa Bay Commun-FL                 1:36.16             
     1) McGovern, George 15           2) Smith, Kevin 17              
     3) Peters, Ryan 17               4) Hoffman, Cooper 16           
             24.99        51.52 (26.53)
        1:14.42 (22.90)     1:36.16 (21.74)
 21 The Woodlands Sw-GU                 1:36.29             
     1) Lejeune, Rodney 17            2) Sorensen, Ryan 16            
     3) *Vukobrat, Dusan 18           4) Tybur, Jonathan 16           
             26.02        52.49 (26.47)
        1:14.54 (22.05)     1:36.29 (21.75)
 22 Nashville Aquati-SE  'B'            1:36.43             
     1) Curtiss, Theodore 17          2) McPherson, Matthew 17        
     3) Charles, David 17             4) Dobbs, Andrew 18             
             24.43        52.11 (27.68)
        1:15.11 (23.00)     1:36.43 (21.32)
 23 Michigan Lakesho-MI                 1:37.22             
     1) Rathbun, Thomas 17            2) Doss, Kyle 18                
     3) Mitchell, Gage 17             4) Afrik, Tabahn 15             
             24.59        52.14 (27.55)
        1:15.90 (23.76)     1:37.22 (21.32)
 24 Highlander Aquat-FL                 1:38.06             
     1) Pena, Alexander 16            2) Springman, Riley 16          
     3) Perez, David 16               4) Smith, Arthur 17             
             24.28        52.03 (27.75)
        1:16.11 (24.08)     1:38.06 (21.95)
 25 North Texas Nada-NT  'B'            1:39.14             
     1) Roberts, Jonathan 17          2) Nguyenphu, Austin 17         
     3) Dobbs, Connor 16              4) Willenbring, Taylor 17       
             24.91        51.90 (26.99)
        1:16.32 (24.42)     1:39.14 (22.82)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 12                      
 
  1. Bolles School Sharks              203   2. SwimMAC Carolina                  124
  3. North Texas Nadadores              88   4. Nashville Aquatic Club             86
  5. Crow Canyon Country Club Shark     79   6. Dayton Raiders                     73
  7. City of Mobile Swim Associatio     67   8. Baylor Swim Club                   64
  9. Tide                               59  10. Phoenix Swim Club                  51
 11. Class Aquatics                     46  12. Santa Clara Swim Club              31
 13. Saint Andrew's Swimming            27  14. Crimson Aquatics                   25
 15. Michigan Lakeshore Aquatics        24  16. Palo Alto Stanford Aquatics        23
 17. Orinda Aquatics                    20  17. College Area Swim Team             20
 19. Lake Erie Silver Dolphins          18  20. Stingrays                          16
 20. Crescenta-Canada Family YMCA S     16  20. Davie Nadadores Swim Team          16
 23. Kingfish Aquatic Club of Water     15  23. Hershey Aquatic Club               15
 23. Lakeside Swim Team                 15  23. Swim Florida                       15
 27. La Mirada Armada                   14  27. High Tide Aquatics                 14
 27. Mount Pleasant Swim Club           14  30. Fla Aquatics                       13
 30. Panama City Swim Team              13  32. Northern Dutchess Aquatic Club     12
 33. Dads Club Swim Team                11  33. Rose Bowl Aquatics                 11
 35. Birmingham Swim League             10  36. Kansas City Blazers                 8
 37. YMCA at Pabst Farms                 7  38. Lakeside Aquatic Club               6
 39. Cheyenne Swim Club                  4  39. University of Denver Hilltoppe      4
 41. Heartland Swim Assoc                3  41. Unattached Dsa                      3
 43. The Woodlands Swim Team             2  43. Ltp Racing Club                     2
 43. Premier Aquatics Club of Klein      2  43. Blue Dolfins                        2
 43. Tampa Bay Community Aquatics        2  43. Davis Aquadarts                     2